Od jakiegoś czasu spotkać można się z informacjami na temat tego, że wyszukiwania głosowe ma być najpopularniejszą formą wyszukiwania oraz obsługiwania urządzeń mobilnych.

Kilka dni temu miejsce miała coroczna konferencja Google I/O dla deweloperów. Sundar Pichai, Google's CEO poinformował na niej, że na chwilę obecną około 20% ze wszystkich mobilnych wyszukań generowanych jest w oparciu o wyszukiwania głosowe.

Od kilku lat mamy do czynienia z coraz mocniejszym promowaniem i wykorzystywaniem wyszukiwania głosowego. Rozmowa ze smartfonem staje się coraz bardziej popularna i wygodna. SearchEngingeLand.com opublikowało wyniki ankiety, w której zapytano badanych o to, kiedy po raz pierwszy użyli wyszukiwania lub komendy głosowej w swoim urządzeniu mobilnym. Blisko połowa ankietowanych odpowiedziała, że zrobiło to w ciągu ostatnich 6 miesięcy, co świadczy o skoku popularności stosowania tej technologii wśród posiadaczy urządzeń mobilnych. Z pewnością sprzyja temu rozwój aplikacji jak: Siri, Cortana, Google Voice Search/Now, Viv, Amazon Alexa, and now i Google Home, które skutecznie uczą obsługi smartfonów głosem swoich użytkowników.

ankieta
Źródło: serachengingeland.com

Wyszukiwania głosowe

Ręczne wpisywanie skomplikowanych zapytań na smartfonie nie wchodzi w grę, a wyszukując cokolwiek zawsze staramy się robić to z wykorzystaniem kilku konkretnych słów. Wpisywanie długich wyrażeń jest po prostu niewygodne i męczące. Wyszukiwanie głosowe pozwala na szybkie i wygodne wprowadzenie zarówno prostych jak i rozbudowanych zapytań.

Google świetnie to rozumie, dlatego bardzo mocno rozwija asystenta Google pozwalającego na głosowe sterowanie całym telefonem.

Forma zapytań głosem do asystenta Google

Ja sam korzystając z pomocy głosowego asystenta Google zauważam fakt, iż najczęściej zadaje mu dość rozbudowane pytania. Asystent przedstawia mi odpowiedzi (coraz częściej fragmenty rozszerzone) czy konkretne lokalizacje i usługi. Wygląda na to, że długie ogony i mocna optymalizacja lokalna zwiększy swoje znaczenie jeszcze bardziej.

Sztuczna inteligencja w Twoim smartfonie

Asystent Google jest świetnym systemem, który pozwala na sterowanie swoim telefonem, wyszukiwanie informacji czy uruchamianie konkretnych aplikacji Google za pomocą głosu. Wchodzi on w skład aplikacji Google Now, która potrafi analizować Twoje zachowania, nawyki i np. zaproponować Ci uruchomienie nawigacji w celu dojazdu do domu o godzinie, w której zazwyczaj kończysz pracę. Google Now to miejsce, w którym mamy mieć możliwość zarządzania całym swoim telefonem w prosty i wygodny sposób, a ona sama ma analizować nasze zachowania i nawyki, aby nam w tym jeszcze bardziej pomóc.

Asystent ma umożliwić Ci szybkie kupienie biletów na mecz, wyznaczenie trasy do domu czy załatwienie wybranej sprawy niezależnie od tego gdzie się znajdujesz. W przyszłości planowany jest jeszcze szerszy rozwój tej aplikacji, tak aby pozwalała np. na sterowanie ogrzewaniem w domu czy nawet nastawienia piekarnika.

Google NOW
Zrzut Google NOW

Wróćmy jednak do asystenta głosowego Google. Jego aktywacja odbywa się poprzez wypowiedzenie słów „OK Google”. Po ich usłyszeniu telefon automatycznie uruchamia ekran nasłuchujący:

google now mow

W zależności od modelu Twojego urządzenia oraz wersji Androida, aplikacja ta może działać z pewnymi ograniczeniami. W pełnej swojej okazałości „Ok Google” aktywuje asystenta nawet w przypadku kiedy telefon jest zablokowany i wygaszony. Co ciekawe, w niektórych modelach, głosowe sterowanie telefonem można ograniczyć np. tylko do swojego głosu.

Głównym założeniem asystenta jest umożliwienie wygodnego rozmawiania ze swoim telefonem. Na chwilę obecną pozwala on na szybkie i wygodne wyszukiwanie w Google, uruchamianie innych aplikacji Google czy np. ustawianie budzika poprzez wypowiedzenie „Obudź mnie o 9”.

wyszukiwaniegoogle maps asystenzegar
 

Inteligentny komunikator Google Allo i Duo

To nie koniec, o to kolejna innowacja od Google. Google Allo jest to komunikator, który nie tylko pozwoli Ci na wygodne, szyfrowane i szybkie rozmowy ale również przeanalizuje Twoją rozmowę, jej kontekst oraz sam zaproponuje odpowiedzi i podpowiedzi mogące pomóc w rozmowie, rozmawiając np. o pizzy Allo podpowie miejsca, do których możemy się udać, aby ją zjeść. Google Duo ma być lżejszym odpowiednikiem Allo i służyć do szybkich i szyfrowanych rozmów jeden-do-jednego nawet w przypadku słabego połączenia internetowego. Funkcjonują w oparciu o numer telefonu i będą dostępne do pobrania tego lata.

Google ALLO
źródło zdjęcia: Google blogspot

Jak widać na zrzucie aplikacja jest wstanie przeanalizować treść rozmowy i zasugerować nam podpowiedzi lub nawet gotowe restauracje do wyboru!

Google bardzo mocno inwestuje w sztuczną inteligencję i rozwój inteligentnych aplikacji. Analizowanie naszej rozmowy w locie, sugerowanie podpowiedzi, tras powrotu do domu – OK! Tylko jak to ma się do naszej prywatności…

* Warto zwrócić uwagę na informację opublikowaną na konferencji, która mówi o wprowadzaniu przez Google Android Instant Apps – technologia, która pozwala na uruchamianie aplikacji bez potrzeby ich instalacji na urządzeniu mobilnym.

Źródło: http://googlepolska.blogspot.com/2016/05/io-2016-systemy-uczace-sie-ai-asystent.html