Do tej pory jednym ze sposobów, żeby zgłosić nowo powstałą lub zaktualizowaną (pod)stronę do Google był ogólnodostępny formularz dostępny pod adresem www.google.com/webmasters/tools/submit-url. Za jego pomocą można było przesyłać adresy dowolnych stron do zaindeksowania. Po wielu latach narzędzie przestaje być publicznie dostępne.


W zeszłym tygodniu Google poinformowało, że kończy wsparcie dla publicznego przesyłania nowych zasobów do swoich wyników wyszukiwania. Od teraz możliwość zgłoszenia będzie dostępna tylko z pozycji Google Search Console, a zatem będzie to możliwe wyłącznie dla zweryfikowanych właścicieli stron. Można się jedynie domyślać, że za decyzją tą stoją nadużycia ze strony użytkowników.


Oto jeden z komunikatów webmasterów Google na Twiterze: “Chcesz szybko dodać nową stronę lub zaktualizować istniejące strony? Skorzystaj z funkcji przesyłania pojedynczych stron w Google Search Console, albo załaduj mapę strony z systemu zarządzania stroną (CMS) lub za pośrednictwem kanału przesyłu danych”.


Na krótko po tym komunikacie, można było korzystać jeszcze z usługi. Późniejsze próby połączenia się z nią kończyły się jednak niepowodzeniem. Obecnie, podczas próby wejścia na stronę starego serwisu zostajemy przekierowani do Google Search Console.

Zniknęły również formularze wyświetlane bezpośrednio w wynikach wyszukiwania Google, które dotychczas były dostępne po wyszukaniu fraz takich jak "google add url" lub tych zawierających komendę "site". Również narzędzie do testowania optymalizacji mobilnej nie wyświetla już linku do szybkiego zgłoszenia badanej strony do wyników wyszukiwania. 

 

Żródło: https://www.seroundtable.com/google-public-submit-to-index-tool-going-away-26097.html