Przeczesując zakamarki internetu w poszukiwaniu informacji, produktów, a może po prostu chwili rozrywki, z pewnością wielokrotnie natrafiałeś na strony błędu 404. Jednak czy kiedykolwiek zadawałeś sobie pytanie czym ten błąd jest spowodowany? Jesteś właścicielem sklepu internetowego posiadającego tysiące podstron i zastanawiasz się jak znaleźć informację o stronach generujących kod odpowiedzi 404 na Twojej stronie internetowej? A może szukasz po prostu kreatywnych pomysłów na design strony 404? Zapraszam Cię do zapoznania się z najważniejszymi informacjami o stronie 404, które znajdziesz w dalszej części artykułu.

Czym właściwie jest strona 404?

Strona 404 pojawia się nam w momencie napotkania kodu odpowiedzi HTTP 404. Kod ten, wyświetlany jest w przypadku kiedy przeglądarka wysyła zapytanie do serwera, łączy się z nim i otrzymuje informację zwrotną, że żądany zasób (plik) nie jest dostępny. Może to być związane z usunięciem pliku z serwera, lub wprowadzeniem błędnego adresu URL, czyli ścieżki wskazującej do niego.
Występują również przypadki, kiedy to konfiguracja serwera uniemożliwia spełnienie żądania i użytkownik otrzymuje informację o błędzie 404. Jednak zdarza się to bardzo rzadko, dlatego nie będziemy skupiać się na nich w dzisiejszym wpisie.
W zależności od wykorzystywanej przeglądarki informacja o błędzie 404 może być różnie wyświetlana. Do najczęstszych komunikatów zaliczyć można:
  • Błąd 404,
  • Error 404,
  • Page not found,
  • Strony nie odnaleziono.

Najczęstsze powody pojawiania się strony 404

Niepoprawnie wpisany adres URL - jeden z najczęstszych powodów pojawiania się błędu 404. Błędnie zapamiętany adres lub literówka podczas szybkiego wpisywania adresu www strony. Komu się to nie zdarzyło, niech pierwszy rzuci kamieniem.
Jednak jako administrator strony internetowej nie mamy większego wpływu na błędy użytkowników. Możemy natomiast monitorować, jakie adresy URL są najczęściej błędnie przez nich wpisywane. Następnie przygotować i wdrożyć przekierowania 301/302. Jednak przypadek, aby ten sam adres URL został błędnie wpisany przez wielu użytkowników, jest bardzo rzadki.
Usunięcie podstrony - najczęściej z taką sytuacją spotkać się można na wszelkiego rodzaju stronach e-commerce. Szczególnie tam, gdzie występuje duża rotacja oferowanych produktów. Ciągle zmieniająca się oferta sklepów internetowych powoduje, że adresów generujących kod odpowiedzi 404, znaleźć można w wynikach wyszukiwania naprawdę sporo. 
I tutaj nasuwa się pytanie, co zrobić w przypadku usuwania produktu ze sklepu? Pozostawić błąd 404? Przekierować na podobny produkt lub kategorie? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części artykułu.
Prace modernizacyjne na stronie - w związku ze zmianami na stronie, na poszczególnych podstronach może chwilowo zostać wyłączony dostęp do nich. Najczęściej jest to błąd występujący bardzo krótko, dlatego zachęcam, aby w przypadku napotkania strony 404, spróbować ją kilkukrotnie odświeżyć (przycisk F5).
Przeniesienie zasobów - w przypadku optymalizacji adresów URL, migracji serwisu na nowy CMS-a, a także podczas różnego rodzaju rebrandingu możemy przez natłok prac spowodować, że zasoby dostępne będą pod innym adresem. O ile problem zostanie szybko wykryty, to wykonanie przekierowań rozwiąże sprawę. Jednak spotkałem się ze stronami, na których wykonywana była migracja i proces przygotowania przekierowań został całkowicie pominięty. W przypadku kiedy korzystacie z usług profesjonalnej agencji marketingowej, taki problem nie powinien nigdy wystąpić. Jeśli jednak przenosicie stronę na własną rękę, to warto skorzystać z kilku narzędzi, które z punktu widzenia SEO, pozwolą uniknąć katastrofy.

Podstrony z błędem 404 - jakich narzędzi użyć, by je znaleźć?

Na rynku istnieje wiele narzędzi w wersji darmowej i płatnej, które pozwolą na sprawdzenie jakie adresy, w obrębie witryny, generują kod odpowiedzi 404. W tym artykule skupię się jedynie na tych, których sam używam na co dzień, ze względu na ich wygodę, szybkość czy inne dodatkowe funkcje.

Google Search Console - Zacznijmy od podstaw

Google Search Console jest darmowym narzędziem, którego funkcje powinna znać każda osoba posiadająca własną stronę internetową. Podstawowe narzędzie do analizy ruchu organicznego dla naszej strony. Posiada szereg czytelnych raportów, ale w dniu dzisiejszym sprawdzimy tylko ten, w którym odnajdziemy strony generujące kod odpowiedzi 404.
  1. Logując się do usługi na stronie https://search.google.com/search-console przy pomocy konta zweryfikowane w usłudze
  2. Przechodzimy do zakładki "Stan"
  3. Sprawdzamy zakładki "Błąd" oraz "Wykluczono"
  4. Pojawić się tam mogą następujące błędy "Nie udało się odnaleźć przesłanego URL-a (404) " oraz "Nie znaleziono (404)"
Błędy 404 widoczne w stanie strony dostępnym  w usłudze Google Search Console.
W ten sposób niestety nie możemy na bieżąco monitorować serwisu pod kątem występowania błędu 404 not found. Lista adresów powinna być punktem wyjścia do ich dodatkowej, ręcznej analizy lub wykorzystania crawlera stron.

Screaming Frog - najwygodniejszy crawler stron internetowych

Narzędzie to według mnie jest jednym z najlepszych, jeśli chodzi o techniczną optymalizację strony internetowej. Każdego dnia, na całym świecie korzysta z niego tysiące specjalistów SEO. Szeroki zakres dostępnych funkcjonalności, a wśród nich sprawdzenie kodu odpowiedzi każdej strony i zasobu serwisu. Narzędzie w wersji darmowej pozwala na sprawdzenie stron posiadających do 500 adresów URL. W przypadku większych witryn, aby sprawdzić błędy 404, konieczne będzie wykupienie licencji dla produktu. Listę stron generujących błąd 404, możemy w wygodny sposób eksportować do pliku i otworzyć w dowolnym arkuszu.
Narzędzie Screamingfrog i raport z błędów 4xx

Czy strony z kodem odpowiedzi 404 są szkodliwe?

Google informuje nas, że strony generujące błąd 404 nie wpływają negatywnie na pozycję w rankingu. Jednak po części nie zgadzam się z tym stwierdzeniem. Zacznijmy od tego, że strony 404 negatywnie wpływają na crawl budget robotów. Z informacji potwierdzonych przez Google, roboty odwiedzają strony ze statusem 404 oraz 410, jednak nie odświeżają skanu tak często jak w przypadku stron z innym kodem odpowiedzi. Jak więc widać roboty tracą czas na skanowanie stron, które dla nas nie są istotne.
Kolejnym z elementów jest User Experience. Użytkownik, wchodząc na stronę z błędem 404, ma tendencje do szybkiego jej opuszczenia i przejścia do następnej strony w wynikach wyszukiwania. O tym jak go zatrzymać dowiesz się w dalszej części artykułu.
Błędy 404 to również potencjalne straty dla firmy. Użytkownik, który poszukuje określonego rodzaju produktu, trafia na naszą stronę z wyników wyszukiwania lub innego kanału i otrzymuje błąd. Większość osób zdecyduje się nie kontynuować poszukiwań podobnych produktów w naszym serwisie. Co może wiązać się ze stratą możliwości zarobku. W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej firm przechodzi do sieci, nie można sobie pozwolić na utratę klientów. Dlatego zawsze zachęcam osoby prowadzące e-commerce do wykonywania przekierowania dla każdego usuwanego produktu. Jeśli nie ma możliwości przekierowania na produkt bardzo podobny, to zawsze można wykorzystać przekierowanie 301/302 do kategorii nadrzędnej, w której ten produkt się znajdował.

Strona błędu 404 - co powinna zawierać, by zatrzymać użytkownika?

W ciągu lat rozwoju i ewolucji stron internetowych większą wagę zaczęto przykładać do strony 404. Administratorzy i właściciele stron internetowych wiedzą, że nawet usunięta podstrona może w dalszym ciągu zatrzymać użytkownika na naszej witrynie. Co więc powinna posiadać strona wyświetlana w przypadku błędu 404?

Informacja o przyczynie wyświetlenia błędu 404

Użytkownik powinien otrzymać informację, dlaczego został przeniesiony na stronę 404 i nie znalazł tego, czego szukał. Wiele stron informuje, że strona mogła zostać usunięta lub przeniesiona. Może również zawierać prośbę o weryfikację wpisanego adresu URL.

Odnośniki do najważniejszych podstron

Użytkownik powinien posiadać możliwości przejścia do najpopularniejszych kategorii produktów czy interesujących go podstron. Dodatkowo, na stronie 404 zawsze powinien znajdować się odnośnik kierujący na stronę główną.

Wyszukiwarkę w obrębie witryny

Oczywiście nie mamy możliwości dodania odnośników do każdej strony www. W związku z tym strona 404 powinna posiadać wewnętrzną wyszukiwarkę, pozwalającą na znalezienie interesujących użytkownika produktów, usług czy tekstów.

Przyciągająca wzrok grafika lub chwytliwe hasło

Wiele firm decyduje się na humorystyczne podejście do strony 404. Faktycznie użytkownik jest nam w stanie dużo więcej wybaczyć dzięki humorowi. Jeśli zamiast uczucia zdenerwowania, przez to, że nie odnalazł tego, czego szukał, sprawimy, że się uśmiechnie to może nam się "upiecze".

Przyciągająca wzrok strona błędu 404 - przykłady realizacji

Strona błędu 404 Agencji KS
 
Strona błędu 404 w Mcdonalds Polska
 
Strona błędu netia.pl
 
Strona 404 - Lego
 
Strona 404 Blizzard.com
 
Strona błędu 404 onet.pl
 
Strona błędu 404 - joemonster.org
 
Strona błędu 404 Ebay.com
Strona błędu Spotify

Podsumowanie

W przypadku dużych stron internetowych lub sklepów nie da się uniknąć pojawiania się błędu 404. Oczywiście zachęcam do podejmowania działań, w miarę możliwości polegających na sprawdzaniu odnośników w strukturze i ich poprawie. Dodatkowo warto przygotować przekierowania dla często odwiedzanych podstron, które generują kod odpowiedzi 404. Warto jednak zadbać, aby serwis miał takich błędów jak najmniej. Jeżeli mamy możliwość to warto zastosować w takiej sytuacji przekierowania na produkty podobne lub kategorie produktów. Wykorzystując jedno z wielu narzędzi, zadbaj, aby link do strony 404 nie znajdował się w strukturze strony.