Pierwsze pytanie jakie powinno przyjść do głowy specjalisty przed rozpoczęciem działań dla strony z branży e-commerce to: Czy mamy wystarczający budżet? Wszyscy znamy jednak przypadki, w których z takich czy innych powodów budżet jest zaniżony. 

Czy da się pozycjonować sklep internetowy z małym budżetem? 

Da się! Poniżej wykres z GSC dla sklepu internetowego, którego budżet wynosił 600zł netto miesięcznie.

Warunki, które trzeba spełnić

Oto kilka wymagań, które trzeba spełnić aby ruch organiczny w sklepie internetowym stale wzrastał mimo ograniczonych środków finansowych:

  • optymalizacja techniczna na początku,
  • systematyczna praca nad treścią,
  • poprawne linkowanie wewnętrzne,
  • minimalizacja kosztów poniesionych na linkbuilding zewnętrzny,
  • utrzymanie higieny w strukturze strony.

Optymalizacja sklepu od strony technicznej

To podstawowe i wymagające zadanie, które często przyprawia o ból głowy podczas poznawania “możliwości” kolejnych silników sklepów internetowych. W wielu przypadkach czynności takie jak przekierowania 301, schematy meta tagów, przyjazne linki czy struktura w menu nie mogą być zmienione ze względu na współpracę abonamentową, czy brak środków na zaawansowane korekty. 

W moim przypadku prace postępowały bez ograniczeń od strony technicznej, wszystkie korekty, które zaproponowałem zostały wdrożone przez klienta poprawnie - to znacznie ułatwiło zadanie. 

Są jednak elementy, które możemy zrobić zawsze i dotyczą one przede wszystkim poprawy czasu ładowania. Zwróć uwagę na te elementy:

  • zbyt duża ilość produktów na stronie głównej (może drastycznie wydłużać czas ładowania przez dużą ilość zapytań do bazy),
  • stara wersja php na serwerze (dostępne w panelu administracyjnym hostingu),
  • brak cache, 
  • brak kompresji obrazków,
  • wielokrotne przekierowanie strony głównej.

Cache, kompresję i przekierowania zdiagnozujemy w Google PageSpeed Insights. 

Przejrzysta struktura strony

Określenie odpowiedniej hierarchii oraz dobrze zaplanowane menu główne to dwa kamienie węgielne, na których można oprzeć dalsze działania. Przyjazne i przemyślane adresy URL w sklepach z wieloma zagnieżdżonymi kategoriami są bardzo ważne. 

Wyobraźmy sobie następującą sytuację:

Sklep z akumulatorami sprzedaje produkty do samochodów osobowych i motocykli. 

Dobrze zrobiony link powinien wyglądać tak:

  • domena/akumulatory/samochodowe/bosch/model1.html

 Często można spotkać taką formę adresu, która wynika z automatu tworzącego adresy opierające się o nazwy kategorii:

  • domena/akumulatory/akumulatory-samochodowe/akumulatory-bosch/akumulator-bosch-model1.html

Pierwszy przykład przedstawia optymalną strukturę i użycie słów kluczowych w adresie, drugi to uzyskany świadomie lub za pośrednictwem automatu przespamowany adres, który negatywnie wpłynie na pozycjonowanie.

Duplikaty produktów

Tutaj przyda się crawler typu Screaming Frog lub Deep Crawl. Klienci często próbują przeforsować obecność produktu w więcej niż jednej kategorii. Jeżeli adres URL produktu zawiera ścieżkę kategorii wtedy otrzymamy zduplikowany produkt. 

Posłużę się kolejnym przykładem:

Załóżmy że model1 pasuje zarówno do samochodów jak i motocykli.

  • domena/akumulatory/samochodowe/bosch/model1.html
  • domena/akumulatory/motocyklowe/bosch/model1.html

W takim przypadku mamy duplikat produktu który nie do końca wiadomo jak ugryźć. Jeżeli sytuacja wymaga umieszczania produktów w kilku różnych kategoriach będziemy zmuszeni do zastosowania rozwiązania z unikalnym adresem url bez ścieżki kategorii dla każdego produktu, który może wyglądać tak:

  • domena/akumulator-samochodowy-motocyklowy-bosch-model1.html

To rozwiązanie uchroni przed duplikacją treści, a tym samym obniżeniem autorytetu domeny.

Aktualna mapa strony

Niby oczywiste, ale warto od czasu do czasu sprawdzać czy mapa jest aktualna i nie ma w niej sprzeczności względem zaindeksowanych podstron. Proste zadanie, które zawsze warto mieć odhaczone. 

Plik robots.txt i meta robots - blokowanie indeksacji

Jeżeli na tym etapie coś będzie nieodpowiednio skonfigurowane to możemy być pewni, że cała para pójdzie w gwizdek. Przykładowe elementy które mogą doprowadzić do katastrofy to:

  • komenda allow: - niby wygląda w porządku, ale oznacza dokładnie to samo co disallow: /
  • disallow: /przykładowa-kategoria/* - blokady ustawia się celowo, jednak przy każdej gwiazdce trzeba dokładnie prześledzić które podstrony są zablokowane i w jakim celu, to szczególnie istotne przy migracjach, przebudowach itp.

Plik robots.txt znajdziemy w domena/robots.txt natomiast tag meta robots można znaleźć w sekcji podstrony. 

Systematyczna praca nad treścią

Niski budżet = niewiele czasu na copywriting. W jaki sposób rozłożyć czas, aby wykorzystać go efektywnie? To problem, który dotyczy większości sklepów charakteryzujących się ogromną liczbą podstron. Dobry keyword research jest na tym etapie bardzo pomocny. Zakładając, że mamy to już za sobą przechodzimy do optymalizacji treści. 

Schemat pracy jest w większości przypadków bardzo podobny:

  • optymalizacja strony głównej,
  • wdrożenie unikalnych meta title i description we wszystkich kategoriach sklepu,
  • stworzenie schematów meta do wszystkich produktów, by w kolejnych etapach podkręcać te, które są istotne dla klienta,
  • tworzenie unikalnych opisów kategorii.

Data-driven content to sposób na skuteczny opis kategorii

W moim przypadku kluczowe okazały się dobrze zoptymalizowane opisy kategorii. Tworzenie opisów w oparciu o analizę z Surfera w liczbie 10 opisów miesięcznie zapewniło stopniowy przypływ ruchu do sklepu. O tworzeniu treści w ten sposób miałem okazję pisać na blogu Hekko - Treści na stronę w modelu data-driven. Zachęcam do lektury bardziej dociekliwe osoby. 

Linkowanie wewnętrzne

Niezmiernie ważna i często niedoceniana technika, która pozwala nie tylko wzmocnić konkretne podstrony, ale także rozprawić się z kanibalizacją. Tworzenie opisów kategorii to doskonały moment na wdrażanie sensownego linkowania wewnętrznego. Osobiście nie jestem przekonany do wtyczek, które w magiczny sposób podmieniają każdego napotkanego exacta na link do określonej podstrony. Widywałem niejednokrotnie jak zła konfiguracja takiego narzędzia powodowała zwiększoną kanibalizację przez tworzenie sprzecznych powiązań między podstronami. 

Dobre linkowanie wewnętrzne charakteryzuje się:

  • stosowaniem partial lub exact matchy jako anchora,
  • unikaniem anchorów typu: tutaj, więcej, szczegóły,
  • linkowaniem tylko jednej podstrony określonym anchorem bądź jego odmianą (jednorodna struktura),
  • wstawianiem linków wewnętrznych w opisach kategorii do podstron powiązanych tematycznie np.: konkretnego produktu z grupy (czerwony plecak w kategorii plecaki), podobnej grupy produktów (rowery szosowe w kategorii rowerów turystycznych), powrotu do kategorii głównej (akcesoria narciarskie w kategorii gogle).

Tani linkbuilding dla sklepu internetowego

W sytuacji ograniczonych środków konieczne jest odłożenie działań linkbuildingowych na drugi plan, szczególnie w początkowym okresie pracy nad stroną. Dobry research i korzystanie z posiadanych zasobów (dobre kontakty z wydawcami) znacznie obniża koszt linkbuildingu. Znacznie lepszym podejściem do tematu jest spędzenie kilku dodatkowych godzin nad szukaniem odpowiednich miejsc do pozyskania linku, niż wydanie pieniędzy na pierwsze lepsze “artykuły sponsorowane” na powiązanym tematycznie portalu. 

Kilka ogólnych porad na ten temat znajdziecie w artykule Sławka Czajkowskiego na blogu Majestic - Praktyczny link building – jak radzić sobie z SEO i linkami w małych firmach

Dobrym rozwiązaniem na niskobudżetowy linkbuilding jest wyszukiwanie zestawień sklepów internetowych z danej branży i kontakt z autorami. Często bez dodatkowych kosztów można pozyskać link w takim wpisie. Strony tego typu znajdziemy zarówno w Google stosując odpowiednie zapytania (np. ranking sklepów wędkarskich) jak i w narzędziach do analizy linków (ahrefs, majestic). 

Darmowe linki

Zadbajmy o mocne wizytówki - profile w social media, GMB, Targeo, Zumi i inne. Jeżeli sklep będzie mocny lokalnie, będzie znacznie łatwiej o wysokie pozycje w kraju. Tu z pomocą także przychodzi Google, wpisując zapytanie typu “sklepy sportowe + miasto” zobaczymy zarówno sklepy jak i strony z wizytówkami. Ich obecność na te zapytania świadczy o tym, że są wartościowe. Do większości z nich można dodać wpisy za darmo, co przy ograniczonym budżecie pozwoli pozyskać pierwsze linki nie wydając ani złotówki.

Droższa publikacja vs lepszy content

Z mojego doświadczenia wynika, że bardziej skuteczne jest napisanie lepszego tekstu kosztem nieco słabszej domeny. Artykuł będzie miał znacznie wyższą wartość, jeżeli będzie w stanie pozyskać ruch organiczny. Jest to możliwe dzięki dobrze zoptymalizowanej i przydatnej dla użytkownika treści. Często wystarczy jeden - dwa mocne linki, aby wbić konkretną grupę słów kluczowych, finalnie stosunek wyników do kosztów jest lepszy i mamy większą kontrolę nad publikacjami.  

Aby stworzyć treści, które będą dobrze dopasowane do intencji użytkownika i zarazem zoptymalizowane pod kątem Google konieczna jest analiza konkurencji. Samo sprawdzenie optymalnej długości artykułu i zagęszczenia słów kluczowych to nie wszystko. Warto zwrócić uwagę na segment tematyczny jaki pokrywa konkurencja i posłużyć się nim przy tworzeniu własnych treści. Standardowo te funkcje dostępne są w Surferze.

Efekty pozycjonowania sklepu 

Nie ma co się rozpisywać, wystarczy popatrzyć na wykres z GSC, który przedstawia przyrost ruchu i widoczności sklepu wędkarskiego - jak widać da się :) . Jest tylko jeden warunek - bądź cierpliwy!