Już od początku tworzenia swojej strony internetowej powinieneś zwrócić uwagę na optymalizację WordPressa pod SEO. To niezwykle ważne, aby uniknąć dodatkowej pracy w przyszłości. Budowanie stron zbudowanych na WordPressie wiąże się dla wielu właścicieli stron z optymalizacją pod SEO. Proces ten stanowi jeden z najważniejszych czynników, na który zwracać uwagę powinniśmy już od samego początku tworzenia strony internetowej. 

Dlaczego to tak ważne? Przede wszystkim po to, aby uniknąć dodatkowej pracy w przyszłości oraz po to, aby Twoja strona internetowa już od pierwszych dni mogła pracować na najwyższe pozycje w wynikach wyszukiwania Google. W dzisiejszym artykule opowiemy Wam więcej o podstawach optymalizacji SEO na stronach WWW zbudowanych z wykorzystaniem WordPressa. 

Podstawowe informacje na temat optymalizacji SEO WordPress 

Sieć to błyskawicznie rozwijająca się przestrzeń. Wciąż aktualizowane algorytmy wyszukiwarek mimo zmian mają jeden cel - dostarczać możliwie jak najlepszych odpowiedzi na konkretne zapytania użytkowników. Warto pamiętać, że żadna wyszukiwarka internetowa nie ignoruje konkretnych stron, portali, czy serwisów. Zadaniem algorytmów nie jest ignorowanie, czy faworyzowanie danych strony, a wręcz odwrotnie - wskazanie tych z wyników wyszukiwania (artykułów blogowych, zakładek lub konkretnych portali, czy serwisów internetowych), które możliwie jak najlepiej odpowiadają na zapytania użytkowników.

W związku z dynamicznymi zmianami w algorytmach, właściciele stron, agencje marketingowe i niezależni pozycjonerzy decydują się na obieranie nowych strategii po to, aby zarówno strona internetowa, jak i również treść na niej mogła wzbić się na wyżyny pozycji w wynikach wyszukiwania. Dla właścicieli stron internetowych to szczególnie ważne po to, aby pozyskiwać możliwie jak największą ilość bezpłatnego ruchu, a tym samym zwiększyć konwersję. 

Zaczynając od budowania strony internetowej, warto wiedzieć, że proces ten ze względu na możliwość skorzystania z CMS WordPress nie jest zadaniem skomplikowanym. Nawet bez posiadania wiedzy technicznej jesteś w stanie wykonać większość prac. O tym, jak stworzyć stronę z wykorzystaniem WordPressa, która będzie gotowa na dalsze działania pozycjonujące, dowiesz się więcej poniżej. 

Jak stworzyć stronę na WordPressie krok po kroku

Zbudowanie zarówno prostej, jak i nieco bardziej rozbudowanej strony na CMS WordPress nie jest stosunkowo trudne i nie wymaga od nas wiedzy technicznej, czy umiejętności programistycznych. Pracę należy rozpocząć od zainstalowania na domenie WordPressa, wybrania jednego z dostępnych szablonów, skonfigurować go pod indywidualne oczekiwania, a następnie dodać tekst - podstawowe informacje na temat swojej działalności, oferty, czy umożliwić stały kontakt z klientem. 

Jednak stworzenie niewielkiej strony internetowej, z minimalną ilością zakładek i tekstu, nie ma za wiele wspólnego z procesem pozycjonowania stron internetowych. Nawet w sytuacji, kiedy nie mamy konkurencji na lokalnym rynku, działania w postaci stworzenia strony wizytówki mogą okazać się być niewystarczające. 

Podczas działań związanych z naszą stroną internetową, warto mieć na uwadzę nie tylko potrzeby użytkowników, ale również wyszukiwarek. Strona oczywiście nie jest tworzona dla robotów Google i służyć ma tylko i wyłącznie do zdobycia najwyższych pozycji w konkretnych wynikach wyszukiwania. Przede wszystkim bowiem zarówno treść, jak i sam układ strony powinien być przygotowany w sposób przyjazny i interesujący dla użytkownika.  

Dobre praktyki - w jaki sposób przejść przez optymalizację SEO CMS WordPress? 

Co możesz zrobić, aby wykonać dobrą robotę pod kątem optymalizacji SEO? Poniżej możesz liczyć na garść praktycznych wskazówek na dobry początek. Część z nich została przez nas szczegółowo opisana w odrębnym artykule, a do jego przeczytania serdecznie Cię zapraszamy!

Już na samym początku tworzenia swojej strony internetowej warto wiedzieć, że CMS WordPress jest jednym z najpopularniejszych sposobów na stworzenie strony internetowej. Ponadto to prawdopodobnie najlepsze środowisko, dedykowane do tworzenia stron, które mają uzyskać wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania Google. Pozycjonowanie stron internetowych w sieci, które zostały stworzone w WordPressie, jest bardzo prawdopodobne, jednak brak podstawowej wiedzy na ten temat, jego domyślne funkcje, czy dostosowanie strony pod obowiązuje trendy i algorytmy, może utrudnić wskoczenie na wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania Google. 

Po pierwsze, zwróć uwagę na wybór właściwego dla WordPressa hostingu. Pozwala to na nieprzerwane działanie witryny, w tym obsłużenie dużego ruchu ze strony zainteresowanych użytkowników oraz możliwości dalszego rozwoju strony internetowej. 

Po drugie, skorzystaj z możliwości, jaką jest instalowanie wtyczek, rozszerzających funkcjonalność i pomagających w optymalizacji strony pod SEO. Dobrym wyborem będą takie wtyczki jak: All in One SEO, czy Yoast SEO. Zainstalowanie wtyczek pozwoli Ci na optymalizację treści i dostosowanie ich nawet po aktualizacji obowiązujących algorytmów. 

W następnej części dowiesz się, o tym, dlaczego warto zwrócić uwagę na kategorie i tagi na swojej stronie internetowej, zadbać o mapę strony, czy podłączyć narzędzia, służące do analizy stron.