Porada ta dotyczy nie tylko stron opartych na skrypcie Pligg, ale także innych, na których istnieje możliwość zdobycia linków dofollow. Aby znaleźć strony, które nas interesują, można skorzystać z kilku możliwości:

  • znaleźć backlinki do strony, na której udostępniany jest dany skrypt, np. tutaj;
  • wyszukać strony po tzw. footprintach, czyli tekstach charakterystycznych dla danego skryptu, wstawianych na korzystających z nich stronach. W przypadku WordPressa jest to np. "is proudly powered by WordPress", a w przypadku skryptu Pligg np. "Pligg CMS Copyright" albo "Pligg Content Management System | Advanced Search";
  • na stronach niektórych skryptów znajdują się katalogi stron opartych na nich - wystarczy je przejrzeć i wybrać te, które nas najbardziej interesują, np. http://www.pligg.com/gallery/.

Pligg pozwala na dodawanie pytań, pełnych treści artykułów, ale także - o ile adninistrator włączy taką możliwość - dodawanie linków w jednym z kroków zgłaszania wpisu. Można zatem utworzyć stronę na zasadzie Wykopu, czyli dodanie skrótu wiadomości wraz z linkiem do jej treści.

Znalezienie stron z włączoną opcją wstawiania linków to już połowa sukcesu. Teraz wystarczy już tylko zgłosić wpis i postarać się o to, aby został on przeniesiony do wpisów opublikowanych - linki w dziale oczekujących wpisów mają dodany atrybut nofollow, który jest automatycznie zdejmowany po przeniesieniu do działu z wpisami opublikowanymi. Zazwyczaj wystarczy do tego zdobycie kilku głosów na dany wpis - administrator serwisu ustala, jaka jest minimalna liczba głosów wymagana do przeniesienia wpisu do opublikowanych.