Zamierzasz stworzyć stronę WWW lub zlecić jej wykonanie, bazując na CMS-ie Wordpress? To dobra decyzja, jednak żeby w pełni wykorzystać możliwości najpopularniejszego na świecie systemu zarządzania treścią, dobrze zastanów się nad wyborem odpowiedniego hostingodawcy. Wobec tego jaki hosting dla Wordpressa będzie najlepszy? Przeczytaj i dowiedz się już teraz. Znajdujące się poniżej informacje będą Ci pomocne także przy poszukiwaniu nowego serwera dla Wordpressa, jeżeli obecny hosting nie spełnia Twoich oczekiwań.

Wordpress a hosting – dlaczego to ważne

Nie bez przyczyny Wordpress jest najczęściej używanym w Internecie CMS-em, na którym bazują setki milionów witryn. System ten ma formę skryptu i do poprawnego działania wymaga odpowiedniego środowiska, jakim jest serwer. W zależności od wyboru hostingu Wordpress może działać lepiej lub gorzej (tj. szybciej, stabilniej, bezpieczniej), co ma wpływ zarówno na wrażenia użytkowników podczas przeglądania strony, jak i na jej pozycje w wynikach wyszukiwania. Dlatego znalezienie dobrego hostingodawcy powinno być istotnym elementem wdrażania witryny internetowej.

Wybór hostingu dla Wordpressa jest ważny ze względu na:

  • szybkość działania,
  • stabilność,
  • bezpieczeństwo.

Krótko mówiąc, jeżeli chcesz mieć pewność, że Twoja strona będzie przygotowana na odwiedziny użytkowników i uda się jej wypracować wysokie pozycje w Google, zadbaj o przemyślany wybór hostingu. Dzięki poradom, z którymi zapoznasz się w niniejszym artykule, będzie to łatwiejsze. Zapraszam do lektury!

Wymagania techniczne Wordpressa

Aby CMS Wordpress mógł działać poprawnie, konieczne jest wsparcie następujących technologii:

  • PHP,
  • MySQL lub MariaDB,
  • protokół HTTPS (niewymagane).

System zarządzania treścią Wordpress został stworzony w PHP, dlatego do poprawnego działania niezbędny jest interpreter tego języka. Kolejnym wymaganym elementem jest dostęp do systemu zarządzania bazami danych, z których korzysta CMS – może nim być zarówno popularny MySQL, jak i mniej rozpowszechniony MariaDB. Ponadto zalecane, choć niewymagane jest także wsparcie protokołu HTTPS.

To wszystko. Jak widzisz, wymagania Wordpress nie są zbyt wygórowane. W praktyce spełniają je wszystkie dostępne obecnie na rynku komercyjne usługi hostingu, jednak nie znaczy to, że każda z nich zapewnia tak samo efektywne i wydajne działanie Wordpressa. Aby wykupić jak najlepszy hosting pod tym kątem, dowiedz się, na co zwracać przy wyborze usługi.

Parametry hostingu

W takim razie jakie aspekty i elementy hostingu uwzględnić, poszukując rozwiązania najlepszego dla strony bazującej na Wordpressie? Jak wybrać korzystną ofertę? Poniżej odpowiadam na te pytania, starając się pomóc w podjęciu trafnej decyzji.

Parametry podstawowe

Ilość miejsca na serwerze

Każdy hosting gwarantuje określoną ilość miejsca do zagospodarowania. I o ile „goła” paczka Wordpressa zajmuje niewiele przestrzeni i można ją bez problemu zainstalować na dowolnym komercyjnym serwerze, o tyle pamiętaj, że wraz z biegiem czasu obciążenie danymi będzie coraz większe.

Instalacja Wordpressa początkowo zajmuje niewiele miejsca na dysku, jednak dodając kolejne wpisy opatrzone zdjęciami, filmami wideo czy innymi materiałami multimedialnymi, CMS staje się coraz „cięższy” i wymaga więcej przestrzeni. Na start w zupełności wystarczy 2-5 GB. Pamiętaj, że zawsze możesz przejść na wyższy pakiet hostingowy lub dokupić dodatkowe miejsce, jeśli pojawi się taka potrzeba.

Każdy hosting pozwala na sprawdzenie ilości zajętego miejsca.

Transfer

Instalując Wordpressa na hostingu, przesyłasz dane na serwer. Następnie są one przetwarzane w ramach każdego procesu zainicjowanego i wykonywanego przez aplikację, np. w odpowiedzi na wizyty użytkowników, którym zawartość witryny musi zostać wyświetlona. Im więcej procesów i im większy ruch na stronie, tym większy transfer jest wymagany do jego obsłużenia.

Jak obliczyć, ile transferu potrzebuje Twoja strona? Jeżeli tworzysz ją z myślą o niewielkiej firmie czy własnym portfolio, prawdopodobnie wystarczy Ci minimalny pakiet danych. Zapotrzebowanie na transfer powiększa się wraz z dużym wzrostem liczby użytkowników, którzy odwiedzają Twoją stronę, jednak w razie potrzeby możesz zwiększyć pakiet hostingowy lub dokupić dodatkowy transfer. Na początek 50 GB transferu powinno wystarczyć z nawiązką.

Łatwość instalacji Wordpressa

Większość firm hostingowych oferuje dostęp do szybkiej, automatycznej instalacji, np. za pomocą takich narzędzi jak Installatron. Dzięki niemu błyskawicznie, bo za pomocą jednego kliknięcia możesz rozpocząć i skonfigurować instalację systemu. Jeśli więc zamierzasz uruchomić więcej blogów czy stron na WordPressie albo po prostu chcesz szybko zainstalować WP bez konieczności wgrywania plików przez FTP, wybierz hosting, który umożliwia jego automatyczną instalację z poziomu panelu.

Installatron umożliwia błyskawiczną i intuicyjną instalację wielu aplikacji, w tym również Wordpressa.

Wsparcie techniczne

Jeśli hosting z jakichś powodów przestanie działać albo po prostu pojawią się pytania lub wątpliwości na temat jego możliwości czy konfiguracji, szybka i profesjonalna pomoc będzie bardzo przydatna. Zorientuj się w możliwych formach kontaktu i godzinach pracy działu obsługi, który oferuje wsparcie informacyjne i techniczne.

Wydajność i szybkość działania Wordpressa

Poniżej omówię czynniki, które przekładają się na wydajność i szybkość działania Wordpressa, czyli jeden z kluczowych aspektów z punktu widzenia zarówno wygody użytkowników, jak i pozycjonowania.

Wersja PHP i MySQL

Jak już wiesz, podstawowym wymaganiem, które musi spełnić hosting, aby można było zainstalować Wordpressa, jest dostęp do interpretatora PHP i systemu bazodanowego. Istotne jest jednak to, żeby zarówno interpreter, jak i system bazodanowy gwarantowały wsparcie dla najnowszych wersji PHP i MySQL (lub MariaDB). Dlaczego to takie ważne?

Korzystanie z najbardziej aktualnych wersji PHP i MySQL gwarantuje najwyższy poziom wydajności i bezpieczeństwa Wordpressa. Jeżeli zainstalujesz aplikację na hostingu posługującym się przestarzałymi edycjami obu technologii, prawdopodobieństwo włamania będzie wyższe, a CMS będzie działał wolniej niż w przypadku najnowszych wersji PHP i MySQL. Jeśli hosting ich nie obsługuje, może się też pojawić problem z aktualizacjami samego Wordpressa.

Różnica w wydajności Wordpressa w zależności od wersji PHP.

Aby się dowiedzieć, jaka jest obecnie najbardziej aktualna wersja PHP, wejdź w poniższy link. Z kolei informacje na temat najnowszego MySQL znajdziesz pod tym adresem, a odnośnie do MariaDB pod tym linkiem. Sprawdź, czy wybrany hosting zapewnia wsparcie właśnie dla tych wersji.

Ze względu na brak możliwości aktualizacji Wodpressa omijaj hostingi, które nie obsługują najnowszej wersji PHP.

Rodzaj dysku

Mimo że obecnie standardem jest zastosowanie dysków SSD, to jeszcze zdarza się, że niektóre firmy korzystają ze znacznie wolniejszej technologii HDD. Wykupując hosting, upewnij się, że tak nie jest i że do Twojej dyspozycji będzie serwer wyposażony w dyski SSD.

Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest dysk SSD z protokołem NVMe, które są nawet 10 razy szybsze niż standardowe dyski SSD. Wybierając hosting wyposażony w dysk SSD, upewnij, że wszystkie dane są na nim przechowywane, bo wcale nie jest to oczywiste.

Porównanie szybkości zapisu i odczytu dysków HDD, SATA i SSD NVMe.

Lokalizacja serwera

Jeżeli Twoja strona internetowa jest lub będzie skierowana do użytkowników, którzy odwiedzają ją z urządzeń fizycznie znajdujących się w Polsce, dobrym wyborem będzie serwer zlokalizowany w naszym lub innym europejskim kraju. Z kolei witrynę przeznaczoną dla użytkowników z innych części świata możesz umieścić np. na hostingu z USA. Ważne, aby serwery były jak najbliżej odbiorców (odwiedzających stronę).

Dodatki przyspieszające Wordpressa

Niektórzy hostingodawcy wdrażają pewne rozwiązania, które przekładają się na efektywniejsze i szybsze działanie Wordpressa. Mogą one być ważnym argumentem przemawiającym za wyborem danej oferty. Oto niektóre z nich.

Redis/Memcached

Obie technologie służą do przechowywania danych wysyłanych i odbieranych przez Wordpressa w taki sposób, żeby serwer za każdym razem nie musiał ich na nowo przetwarzać (to tzw. cache, które trzymane jest w pamięci RAM serwera Redis lub Memcached). Zmniejsza to jego obciążenie i zarazem zwiększa szybkość działania. Dlatego sprawdź, czy wybrany hosting zawiera te dodatki. Później wystarczy tylko uruchomienie odpowiedniej wtyczki do WP.

Porównanie czasu odpowiedzi serwera wyposażonego w mechanizm Redis i bez niego.

HTTP/2 i HTTP/3

Jeżeli hosting wspiera protokół HTTP/2 (bądź HTTP/3), który dzięki kilku mechanizmom wydajniejszy niż standard HTTP 1.1, działanie strony bazującej na Wordpressie będzie szybsze. Różnica pomiędzy tymi technologiami jest spora, więc zorientuj się w tej kwestii i wybierz hosting z obsługą HTTP/2 (lub i HTTP/3).

Przykładowy wynik testu: Protokół HTTP/2 jest ponad 2 razy szybszy niż HTTP 1.1.

LiteSpeed + wtyczka LiteSpeed Cache

LiteSpeed Cache to jedna z najlepszych wtyczek optymalizujących Wordpressa. Dzięki niej serwer gromadzi dane statyczne w pamięci podręcznej, co przekłada się na zmniejszenie liczby połączeń i zredukowanie ilości przesyłanych informacji. W efekcie Twoja strona wczytuje się szybciej i powoduje mniejsze obciążenie. Aby jednak móc skorzystać z maksimum jej możliwości, upewnij się, że hosting oparty jest o serwer wykorzystujący oprogramowanie LiteSpeed, a nie Apache czy Nginx.

Wtyczka LiteSpeed Cache w połączeniu z serwerem LiteSpeed gwarantuje bardzo krótki czas ładowania strony WWW.

Bezpieczeństwo

Włamania i ataki powodujące destabilizację lub całkowitą blokadę Twojego Wordpressa, a także problemy z jego stabilnością to ostatnie, czego potrzebujesz. Aby ograniczyć tego rodzaju ryzyko, przy wyborze oferty uwzględnij aspekty bezpieczeństwa.

Backupy

Wybieraj oferty firm, które we własnym zakresie regularnie wykonują kopie zapasowe Wordpressa. W ten sposób nie tracisz cennego miejsca na ich przechowywanie na własnym serwerze, a w razie potrzeby możesz szybko odzyskać utracone dane. Jeżeli nie wiesz, jak je przywrócić, dowiedz się, czy obsługa hostingu gwarantuje pomoc techniczną w tym zakresie.

Sprawdź, jak często są wykonywane kopie zapasowe. Zalecaną częstotliwością jest co najmniej raz na dobę – wtedy masz gwarancję, że w razie potrzeby odzyskasz możliwie najbardziej aktualną wersję swojej witryny. Zorientuj się tak, jak długo backupy są przechowywane na serwerze (min. 7 dni to dobry czas) i czy masz do nich dostęp z poziomu panelu.

Certyfikat SSL

Protokół SSL pozwala na szyfrowanie połączeń ze stroną internetową, zwiększając w ten sposób jej bezpieczeństwo i dając użytkownikom pewność, że nie muszą się obawiać korzystania z jej zasobów. Obecnie standardem jest darmowy dostęp do tego certyfikatu, więc jeśli trafisz na ofertę, w ramach której trzeba za niego płacić, omijaj ją szerokim łukiem. W praktyce bezpłatny SSL (np. Let’s Encrypt) nie różni się niczym od płatnych odpowiedników.

Symbolem certyfikatu SSL jest kłódka przed adresem strony WWW.

DNS

Stabilność i bezpieczeństwo działania serwerów DNS można osiągnąć poprzez zastosowanie technologii DNSSEC i DNS Anycast. Dzięki DNSSEC domena, na której została postawiona strona stworzona przy użyciu Wordpressa, jest chroniona przed złośliwym przekierowaniem w fałszywe miejsce. Z kolei DNS Anycast pozwala na utrzymanie serwerów w różnych miejscach na świecie, w związku z czym jeśli jeden z nich przestanie działać, nie doprowadzi to do unieruchomienia witryny.

Zgodność z RODO

Obowiązujące przepisy prawne wymagają podpisania z hostingodawcą umowy o powierzeniu przetwarzania danych osobowych. Większość polskich i europejskich firm gwarantuje taką możliwość – problemy pod tym względem mogą się natomiast pojawić w przypadku wykupienia serwera w firmie z siedzibą poza Unią Europejską. Warto mieć to na uwadze wybierając hosting, bo problemy (i kary) związane z RODO mogą być spore.

Ukryte limity i ograniczenia

Hosting bez limitów? Zapomnij – to tylko chwyt marketingowy, który ma Cię zachęcić do skorzystania z danej oferty. Nie daj się na niego złapać i miej świadomość, z jakimi ograniczeniami możesz się spotkać, decydując się na daną ofertę. Poniższej znajdziesz ich listę.

Czas wykonywania skryptu PHP

Parametr ten może mieć znaczenie w przypadku rozbudowanych witryn Wordpress, które wykonują długo trwające skrypty PHP, jak np. zapisywanie nowych wpisów czy ładowanie strony głównej witryny z wieloma grafikami i materiałami wideo. Minimalna wartość tego wskaźnika powinna wynosi od 30 do 60 sekund.

Ograniczenia w bazie danych

Bazy danych, z których korzystają m.in. systemy WordPress, mogą być ograniczane pod następującymi względami:

  • liczba (np. nie więcej niż 4),
  • limit wielkości (np. jedna baza nie może przekraczać 10% całkowitej pojemności serwera albo wszystkie bazy nie mogą być większe niż 1000 MB),
  • maksymalna liczba zapytań w jednym momencie (w przypadku niestosowania technologii cachowania, firmy hostingowe ograniczają ten parametr, co może ograniczyć działanie strony),
  • maksymalna liczba połączeń jednego użytkownika (określa, ile osób może być podłączonych do jednej bazy, dlatego im wyższa wartość tego parametru, tym lepiej).


Jeżeli na jednym hostingu zamierzasz postawić kilka stron, wybierz ofertę firmy, która nie nakłada ograniczeń na liczbę ani wielkość baz danych.

Liczba jednoczesnych połączeń HTTP

Zorientuj się, czy wybrany przez Ciebie hosting nakłada ograniczenie maksymalnej liczby jednoczesnych połączeń HTTP w ciągu dnia. Jeżeli zostanie ona przekroczona, w danym dniu nikt więcej nie otworzy Twojej witryny. Ponieważ tego nie chcesz, przed podpisaniem umowy z hostingodawcą sprawdź ewentualny limit liczby jednoczesnych połączeń PHP.

Gwarancja dostępności usług

Zastanawiasz się nad zmianą hostingu, bo Twój Wordpress często ulega awariom lub nie działa ze względu na prace konserwacyjne? W takim razie zorientuj się, jaki poziom gwarancji dostępności usług zapewnia dana oferta. Jest on określany procentowo – im wyższa wartość (np. 99,9%), tym krótsze przerwy obiecuje hostingodawca.

Ograniczenia IOPS dysku

Zdarza się, że firmy świadczące usługi hostingowe określają limit liczby jednoczesnych operacji wykonywanych na dysku. Jak możesz się domyślać, skutkuje to wolniejszym działaniem Wordpressa, dlatego unikaj ofert, które obejmują tego rodzaju ograniczenie.

Oto najważniejsze moim zdaniem parametry, które warto brać pod uwagę przy poszukiwaniu nowego lub zmianie hostingu dla Wordpressa. Uwzględniając je, masz pewność, że Twoja strona znajdzie się na szybkim, wydajnym i bezpiecznym serwerze pozbawionym zbędnych ograniczeń.

 

źródła: wordpress.org, kinsta.com, jakwybrachosting.pl, atpinc.com, achmielewska.com, morioh.com, wordpress.org