Osoba pragnąca założyć portal ogłoszeniowy niemal na pewno będzie zmagać się z pytaniem: CMS darmowy, czy rozwiązanie autorskie? Jaki CMS wybrać? W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania, aby wybór skryptu dla serwisu ogłoszeniowego nie przysparzał więcej problemów.

Poszczególne rozwiązania będziemy analizować w oparciu o kilka, najistotniejszych aspektów, aby każdy mógł je dostosować do swojej sytuacji.

CMS Wordpress – idealny pod ogłoszenia?

Wraz z biegiem lat, Wordpress stał się CMS-em niemal legendarnym. W oparciu o ten skrypt można znaleźć miliony stron, które nie tylko dobrze wyglądają, ale również dobrze funkcjonują, czy pozycjonują się. Fenomenem tego systemu jest mnogość wtyczek, dzięki którym po instalacji czystego skryptu mamy możliwość zaadaptowania dowolnej funkcjonalności.

Wordpress to również bogata baza szablonów, w których można wyróżnić zarówno rozwiązania darmowe, jak i płatne. Jeżeli chodzi o serwis ogłoszeniowy oparty na Wordpress, sprawa jest prosta. Wystarczy zainstalować na hostingu czysty CMS, a następnie wyszukać, zainstalować i skonfigurować odpowiednie wtyczki. Wszystko odbywa się przy użyciu intuicyjnego panelu administracyjnego.

Jednymi z najpopularniejszych wtyczek do Wordpressa są: Akismet, Yoast SEO i Wptouch Mobile plugin. Wtyczki te odpowiadają kolejno za: usuwanie spamu w komentarzach pojawiających się na stronie, wspierają optymalizację witryny pod pozycjonowanie i poprawne wyświetlanie witryny na urządzeniach mobilnych. Moim zdaniem, jest to dobry, podstawowy zestaw dodatków, który powinien znaleźć się na stronie.

Podczas budowy portalu ogłoszeniowego, warto zainstalować ClassiPress. Dzięki tej wtyczce stworzysz pełnowartościowy serwis ogłoszeniowy zawierający wiele funkcji. Jeżeli zależy Ci na profesjonalizmie – wtyczka ta jest niewątpliwie warta uwagi.

Przy bardziej wymagających modyfikacjach niezbędna będzie pomoc programisty, jednak kod systemu jest otwarty i nikt nie powinien mieć problemów z napisaniem własnej wtyczki, czy szablonu.

 

CMS Joomla

Joomla to kolejny, legendarny CMS. Podobnie, jak Wordpress, jest nadal aktualizowana, powstają coraz to nowocześniejsze wersje tego systemu, a także kolejne wtyczki. Budowa serwisu ogłoszeniowego na Joomli również jest bardzo prosta. Zasada postępowania jest wręcz identyczna. Oba systemy różnią się jednak tym, że Joomla nie ma zaimplementowanej wyszukiwarki modułów, dlatego musisz poszukać modyfikacji na własną rękę.

Po jej odnalezieniu wystarczy, że zalogujesz się do panelu administracyjnego, a następnie skorzystasz ze specjalnego instalatora i dodasz moduł do systemu. Instalacja przebiega bardzo sprawnie, jednak trzeba zadbać, żeby archiwum z modułem było w odpowiednim formacie.

Wtyczki, którymi warto się zainteresować w przypadku CMS Joomla to Easy Frontend SEO, AcyMailing Starter, czy też Akeeba Backup. Dzięki nim zbudujesz w pełni przyjazny SEO portal, a także zyskasz możliwość wysyłki mailingu i zabezpieczenia danych poprzez backup. Z kolei, dzięki wtyczce DJ-Classifieds zbudujesz portal ogłoszeniowy z ogromem funkcji.

 

Gotowe rozwiązania dedykowane

Na rynku CMS znaleźć można również systemy, które są dedykowane do budowy serwisu ogłoszeniowego. Wśród nich wyróżniamy skrypty płatne, jak i darmowe. Są one o tyle lepsze, że oferują ściśle określone funkcjonalności, dlatego nie jesteśmy zobligowani do instalacji dodatkowych wtyczek, aby serwis mógł funkcjonować.

Po instalacji takiego skryptu niemal od razu mamy dostęp do konfiguracji własnego serwisu ogłoszeniowego. Jest to niewątpliwą zaletą, jednak niektóre, z reguły darmowe, systemy nie posiadają kilku funkcjonalności. Działa tutaj zasada „coś za coś”, czyli możemy mieć opcję płatności SMS, ale w zamian nie mamy modułu szybkich przelewów, lub na odwrót.

Wśród darmowych systemów CMS dedykowanych pod system ogłoszeniowy wyróżnia się Osclass. Nie jest to jednak system w pełni darmowy, gdyż za szablony i wtyczki musimy uiścić stosowną opłatę.

Jeśli chodzi płatny system, z reguły wybierane są rozwiązania gotowe dostępne w serwisach aukcyjnych. Charakteryzują się one ściśle określoną funkcjonalnością, jednak może być problem z późniejszą administracją. Co prawda, sprzedawcy często oferują usługę instalacji gratis, ale za późniejsze wprowadzanie zmian będziemy musieli zapłacić.

Skrypt CMS stworzony od podstaw

Na samym końcu muszę również wspomnieć o systemach CMS stworzonych z myślą o konkretnym portalu. Jest to rozwiązanie zdecydowanie najlepsze, ponieważ budujemy coś zupełnie nowego, ze ściśle dobranymi funkcjami i możliwościami. Napisanie CMS od podstaw jest jednak czasochłonne i pochłania znacznie większy budżet w porównaniu do poprzednich rozwiązań.

Niezbędna jest wiedza lub współpraca z webmasterem i grafikiem, którzy zbudują wszystkie elementy i połączą je w jedną całość tak, aby strona mogła należycie funkcjonować. Zaletą jest posiadanie w pełni indywidualnego skryptu, do którego mamy pełne prawa.

Wybór CMS pod nowy portal ogłoszeniowy nie jest łatwy. Rozwiązania darmowe wydają się być idealne, jednak implementacja niektórych funkcjonalności może kosztować nas masę pracy. Skrypty płatne są skonstruowane w znacznie lepszy sposób, jednak inwestycja może się nie zwrócić. Aspektów jest wiele, ale to od Ciebie zależy, jaki system CMS wybierzesz.