Tuż po rozpoczęciu nowego roku firma Google postanowiła opublikować nowe wytyczne dla użytkowników, którzy zdecydują się ocenić Asystenta Google, czyli usługę, dzięki której bardzo szybko pozyskasz interesujące Cię informacje w formie głosowej. Zatem, jakie nastąpiły zmiany?

 

W tym miejscu warto zaznaczyć, że zmiany upodabniają ocenę wyszukiwania głosowego do klasycznego za pomocą wyszukiwarki. Google argumentuje ten krok w ten sposób, że Asystent Google jako funkcja głosowa musi mieć własne wytyczne i algorytm, który nie może różnić się względem wyszukiwarki tekstowej.

 

W wytycznych stawiany jest nacisk nie tylko na poprawność zwracanych informacji, ale również płynność działania, czy poprawność językową. Szczególnie istotna wydaje się pierwsza i ostatnia cecha, ponieważ to od nich bezpośrednio zależy popularność usługi wśród użytkowników.

 

Jak prezentują się wytyczne?

 

Pierwszym elementem, który powinien rzutować na ocenę użytkownika, jest zadowolenie z otrzymanej informacji. Zwrócone wyniki powinny być nie tylko prawidłowe, ale również jasne i rzeczowe. Jeżeli wynik wprowadza w błąd lub nie jest satysfakcjonujący – ocena powinna być odpowiednio niższa.

 

Kolejny aspekt dotyczy długości wyniku. Z racji tego, że informacje otrzymujemy w formie głosowej – ich długość powinna być optymalna, dzięki czemu każdy będzie mógł zapamiętać lub zanotować otrzymaną informację.

 

Poprawność językowa również ma znaczenie w przypadku oceny. Aby pojawiła się maksymalna nota, wypowiedź powinna być w pełni poprawna gramatycznie. Co ważne, oceny dokonuje użytkownik danego języka, dlatego wydaje się on być najlepszym testerem omawianej funkcji.

 

Ostatnim elementem, na który tester powinien zwrócić swoją uwagę, jest fonetyka. Wszystkie odpowiedzi wypowiadane przez urządzenie w danym języku powinny być poprawne fonetycznie, czyli dany użytkownik powinien wsłuchać się w dykcję, akcent, czy ogólne brzmienie wypowiedzi.

 

Szczegółowe informacje opisane zostały w pliku PDF, który udostępniono pod adresem https://storage.googleapis.com/guidelines-eyesfree/evaluation_of_search_speech_guidelines_v1.0.pdf

Źródło informacji: https://searchengineland.com/new-search-quality-raters-guidelines-google-assistant-voice-search-evaluations-289114