Wyszukiwarka Google i odpowiedzi generowane przez sztuczną inteligencję 

W najbliższym czasie wykorzystywanie sztucznej inteligencji w wyszukiwarce Google wejdzie na wyższy poziom. Firma z Mountain View zapowiedziała, że pojawią się na samej górze wyników odpowiedzi generowane przez Al. Co więcej, sztuczna inteligencja ma pomóc nam podczas robienia zakupów. Nowe funkcje w Google są zawdzięczane modelowi językowemu PaLM2. Ten temat rozwiniemy niebawem w osobnym artykule.


Gmail pomoże napisać Ci wiadomość

Google wychodząc naprzeciw użytkownikom, doprowadziło do uzupełnienia funkcji, takich jak Smart Replay, zapewniającego szybkie, automatyczne odpowiedzi mailowe, wraz ze Smart Compose, sugerujące automatycznie propozycje zdań w korespondencji. 


Google zapowiada, że generatywna Al pomoże w kompleksowym napisaniu i zredagowaniu maila. Podczas przemówienia szef Google zaprezentował przykład, gdzie użytkownik prosi Google o napisanie maila, w którym domagamy się zwrotu kosztów odwołanego lotu. Sztuczna inteligencja uwzględnia kontekst i tworzy tekst tak, aby zwiększyć szansę na odzyskanie środków za bilety lotnicze. 

Widok Immersive View dla własnych, planowanych tras w Street View 

Immersive View for routes to nowa funkcja, która zostanie testowo udostępniona dla 15 miast (wśród będzie na pewno Londyn, Tokio i San Francisco) na świecie do końca 2023 roku. 


Nowa funkcja Magic Editor w Google Photos 

Funkcja ta pozwala manipulować obiektami na zdjęciach. W prosty sposób możliwe jest przesunięcie najważniejszych dla nas obiektów w lepsze miejsce na kadrze, a generatywna Al automatycznie dorobi brakujące elementy fotografii. Magic Editor pojawi się w Zdjęciach Google jeszcze w tym roku. 


Druga generacja modelu językowego Al - PaLM 2 

PaLM 2 ma być dostępny w czterech wariantach o różnym stopniu złożoności: Gecko, Otter, Bison i Unicorn. Gecko to niewielki model, który można uruchomić na smartfonie w trybie offline. PaLM 2 jest już dostępny w wersji Preview. 


Google ogłosiło DeepMind i wielomodalny model Al Gemini 

Google potwierdza, że wielomodalny, nowy model Al Gemini będzie dostępny w kilku wariantach o różnym stopniu złożoności i wymaganej do jego działania mocy obliczeniowej. Warto dodać, że Gemini i konstrukty Al bazujące na nim, mają służyć pomocy w określeniu, czy to, co widzimy, jest zarejestrowaną rzeczywistością, czy też wygenerowanym przez sztuczną inteligencję obiektem.  


Google Bard – konwersacyjna wersja Al

Wcześniej została ona udostępniona ograniczonej liczbie użytkowników. Obecnie zagwarantowano Google’a Bard ważne wsparcie w postaci nowego modelu PaLM 2. Cel? Usprawnienie zdolności konwersacyjnej Al. Co ważne, od teraz Bard ma trafić do każdego chętnego z ponad 180 państw świata w wersji anglojęzycznej. Google Bard jest już również dostępny w języku japońskim i koreańskim. Na Polską wersję musimy jeszcze trochę poczekać. 


Google Workspace już nie tylko do współpracy z innymi ludźmi 

Google Workspace ma służyć również do współpracy z… Al. Wszystko dzięki nowej usłudze Duet Al for Workspace. Dzięki temu sztuczna inteligencja może pomóc w dokończeniu raportu, notatki, czy automatycznie uzupełnić prezentację o wypowiedzi prowadzącego. Możliwości współpracy z Al jest naprawdę sporo. 


Google Search vs. Bing 

Google Search dogoniło Bing w procesie integracji trybu konwersacyjnego z wyszukiwarką Google. 


Narzędzie Universal Translator 

Nowe narzędzie, jakim jest Universal Translator, nie tylko pozwala na tłumaczenie materiału wideo, ale również na taką modyfikację, która jednocześnie pozwala dopasować ruch ust osoby mówiącej do docelowego języka, jaki zamierzamy usłyszeć. Narzędzie to pozostaje jednocześnie chronione przed wykorzystywaniem go po to, aby tworzyć tak zwane deepfake’ów. 


Nowe funkcje Android 

Wśród nowych funkcji Androida warto zwrócić uwagę na automatyczne wykrywanie niechcianych połączeń telefonicznych i wiadomości SMS, które zawierają niebezpieczne odnośniki. Oprócz tego latem na Wear OS ma być dostępny WhatsApp, a funkcja Find My Device ma pomóc w odnalezieniu nie tylko smartfona, ale także smartwatcha z Wear OS i bezprzewodowych słuchawek. 


Oprócz tego Android przygotował Magic Compose, funkcję pozwalającą na użycie generatywnej Al do wzbogacania wysyłanych wiadomości SMS. Android ma również informować Was o tym, jeśli ktoś wykorzysta urządzenia typu Apple AirTag po to, aby śledzić użytkowników Android, to system poinformuje ich o tym. Co interesujące, funkcja Unknown tracker alerts ma działać na każdym smarfonie od lata bieżącego roku.