Sprawdziliśmy, jak szybko Google usuwa z indeksu strony, na których przypadkowo zamieszczono metatag noindex. Okazuje się, że nie zawsze reakcja jest błyskawiczna.

Co jakiś czas w sieci słychać głosy na temat tego, że programista zmieniając coś na stronie (np. wprowadzając jej nową wersję), pozostawia w sekcji META ustawienia zakazu indeksacji. Na dużych portalach efekt jest widoczny prawie natychmiast, co ma związek m.in. z wysoką częstotliwością odwiedzin Googlebota. Jednak na mniejszych stronach pierwsze rezultaty mogą być widoczne nawet po tygodniu i później.

W ramach testów zamieściliśmy metatag noindex na kilku stronach o różnej wielkości. Poniżej przedstawiamy rezultaty na przykładzie jednej z nich - na wykresach widać zarówno zmiany w pozycjach (a w zasadzie całkowite zniknięcie z top 100 ze względu na wyindeksowanie danej podstrony), jak i czas, w jakim Google zaczyna wyindeksowywać serwis.

Przykład: niewielki serwis informacyjny z zaledwie 111 podstronami

Efekty wprowadzenia noindex

Dopiero po tygodniu, bo 20 marca, w indeksie pozostała tylko 1 podstrona. W kolejnych dniach jednak było ich znacznie więcej i kiedy po 10 dniach od wstawienia metatagu noindex, został on zdjęty, wystarczyły 3 dni na powrót do dawnego stanu.

Nawet na niewielkich stronach istnieje ryzyko, że Googlebot odświeży kopię strony tuż po przypadkowym ustawieniu noindex lub blokady dostępu w pliku robots.txt Dlatego należy zwrócić uwagę na to, aby dokonując zmian na stronie nie wykorzystywać tych 2 metod w celu zabezpieczenia przed indeksacją wersji roboczej serwisu.

Zamiast tego można albo ustawić dostęp do strony tylko dla wskazanych adresów IP. To jednak nie zawsze się sprawdza - wystarczy zmienny adres IP albo konieczność udostępniania klientowi strony do wglądu w różnych miejscach. Dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem do pracy nad roboczymi wersjami stron jest skorzystanie z plików .htaccess i .htpasswd, dzięki którym zabezpieczymy hasłem dostęp do strony. W celu szczegółowego zapoznania się z możliwościami tego rozwiązania podajemy 2 ważne odnośniki:

A z jakich rozwiązań sami korzystacie?