Google poinformowało, że po 7 latach zamyka swoją platformę społecznościową, która miała bezpośrednio konkurować z Facebookiem czy Instagramem. Google+ najprawdopodobniej zniknie do sierpnia 2019 roku.
Google+ w ostatnim czasie zmagało się z wieloma problemami, między innymi z bardzo niską ilością aktywnych użytkowników oraz wyciekiem danych blisko 500 000 profili. Google podjęło bardzo trudną walkę, ponieważ między innymi Facebook jest zdecydowanym liderem wśród serwisów społecznościowych, przebicie ich wyniku byłoby niewyobrażalnym wynikiem, tak się jednak nie stało. Zasięg oraz funkcjonalność serwisu była zdecydowanie za niska.
Błąd w systemie bezpieczeństwa Google+ mógł spowodować wyciek danych 500 000 profili użytkowników. Według Google nie ma informacji, aby dane były wykorzystane w niewłaściwy sposób. Wykradzione dane zawierały między innymi adresy e-mail, nazwy użytkownika oraz dane demograficzne. Bez wątpienia ten wyciek mógł być decydującym wydarzeniem o przyszłości serwisu.
Mimo, że Google oficjalnie zaprzeczyło, że profil na Google+ jest czynnikiem rankingowym wielu użytkowników miało inne zdanie, dlatego strony internetowe oraz firmy aktywnie prowadziły swój profil.
Niestety nie wiemy co się stanie z profilami za 10 miesięcy, dlatego jeśli posiadacie tam wartościowy kontent warto go zarchiwizować. Google w najbliższych miesiącach będzie informować o działaniach mających na celu wygaszenie serwisu.