Systemy wymiany linków (SWL) są platformami umożliwiającymi emisję linków na witrynach należących do systemów. Systemy skupiają osoby chcące pozyskiwać odnośniki do swoich witryn oraz użytkowników udostępniających strony, na których te linki mogą być publikowane.

Systemy umożliwiają emisję linków o zdefiniowanej przez użytkownika postaci. Konkretny wygląd i parametry danego odnośnika zależą oczywiście od systemu i mogą się od siebie różnić. Podstawowe parametry jednak pozostają zawsze takie same i należy do nich adres linkowanej strony oraz anchor linku.

Linki przydzielane są na stronach należących do danego systemu. Osoby wzbogacające zasoby systemu swoimi witrynami nagradzane są punktami stanowiącymi walutę SWL. Udostępniając powierzchnię do emisji odnośników otrzymujemy pewną ilość punktów. Liczba ta zależy od parametrów dodawanej strony i systemu, do którego chcemy ją dodać. Różne systemy stosują różne podejścia do sposobu naliczania punktów, uwzględniając takie parametry jak:

  • PageRank,
  • ilość zaindeksowanych podstron,
  • liczba zwracanych backlinków,
  • ocena strony przez moderatora,
  • liczba linków wychodzących, itd.

Otrzymane w ten sposób punkty można przeznaczyć na emitowanie linkówna witrynach należących do danego systemu lub je sprzedać. Oprócz własnoręcznego wygenerowania punktów istnieje również możliwość ich wynajęcia na rynku, co umożliwia skupienie się wyłącznie na pozycjonowaniu strony.

Systemy wymiany linków dzielą się na dwa rodzaje: statyczne i rotacyjne zwane również dynamicznymi. Pierwszego typu systemy cechują się tym, że linki zamieszczane są na stałe, więc raz przypisane do danej podstrony, będą się na niej wyświetlać do momentu wyczerpania punktów lub ich samodzielnego usunięcia. Zaś w systemach rotacyjnych linki są wyświetlane w sposób dynamiczny. Dynamiczna wymiana linków w systemach polega na tym, że strona co kilkadziesiąt godzin pobiera „paczkę” linków, z których kilka zostanie wylosowane i wyświetlone przy każdej odsłonie witryny strony. Proces ten jest niezależny od tego, czy sami odwiedzamy stronę, czy pobiera ją roboty wyszukiwarki.

W kolejnym wpisie zostaną zaprezentowane najpopularniejsze rotacyjne systemy wymiany linków.

Inne wpisy: