Jaki wpływ na pozycjonowanie ma prawidłowe użycie kodu HTML? Ogromne! Zachęcamy do zapoznania się z pierwszą sesją pytań i odpowiedzi od użytkowników SeoStation, zadawanych ekspertom związanym z branżą SEO.
Zaczynamy od Piotra Cichosza.

***

Pierwsze pytanie

Czy można używać kilku nagłówków h1 na jednej podstronie?

Tak, może być ich kilka. Jeżeli używamy markupu HTML5 to nagłówków najwyższego rzędu może dowolna ilość (oczywiście w ramach rozsądku i semantyki). Aby nie przegiąć z tą ilością należy pamiętać, że H1 można wrzucać do takich tagów jak: head, article, nav, main. Jeżeli na stronie są sekcje, które są różne i niezależne, to w takiej sekcji można użyć H1.

Jeżeli mi nie wierzycie, to posłuchajcie Matta Cuttsa, który odpowiada na to pytanie. Dla bardziej dociekliwych, polecam lekturę wpisu na tuts+ o ilości H1 na stronie. Bardzo dokładnie zostało wszystko opisane (uwzględniając przykłady).

Co jeśli Twoja strona ma markup inny niż HTML5 (starszy)? Nic się nie stanie - Google Cię nie ukarze, a przeglądarka poprawie zinterpretuje i wyświetli. U siebie na blogu nawet poruszałem temat H1.

Ze swojego doświadczenia wiem, że barierą nie do przeskoczenia są systemy do zarządzania sklepami, stronami czy blogami. Szablony są tak skonstruowane, że modyfikacja takich rzeczy jest trudna i wymaga dużych nakładów czasu (a przez to pieniędzy).

Drugie pytanie

Prowadzę portal rowerowy bikeground.pl, [...]. Całość informacji (na stronie głównej i podstronach) jest podzielona tematycznie (wiadomości, porady, galerie, sprzęt itp.) Czy na tego typu stronach można z powodzeniem stosować nagłówki H1 (i co w nich umieszczać), skoro w większości są to raczej linki do podstron z zajawkami treści? Linki do przykładowych stron: http://bikeground.pl/ http://bikeground.pl/porady/ http://bikeground.pl/sprzet/

I jeszcze jedno pytanie czy układ H2 i H3 na tych stronach jest właściwy - chodzi mi o to, że główny nagłówek sekcji (np. porady rowerowe) to H2 a linki do artykułów z tej sekcji mają nagłówki H3. Czy nie lepiej z punktu widzenia SEO byłoby dać wszystkim nagłówkom znacznik H2 (chyba jest mocniejszy)? Pozdrawiam, Adrian

Adrian, zadeklarowałeś doctype HTML5, więc dlaczego nie korzystasz z jego dobrodziejstw? Masz logo w H1 i na wszystkich podstronach. Jest to poważny, semantyczny, błąd, gdyż najważniejszą treścią na podstronach nie jest logo lecz treść tej podstrony. Jeżeli chcesz dać logo w H1 to powinieneś zamienić div.header-main-section na header.header-main-section. Kolejne zmiany jakie należało by wprowadzić, to:

  1. Element div.containermain-section powinien być main.containermain-section. Dzięki temu oznaczasz najważniejszą część stron.
  2. Każda sekcja na stronie głównej np. „porady”, „wiadomości”, itp. może być w elemencie section, dzięki temu zamiast nagłówka H2 możesz użyć H1. Wtedy każdy link/news w tej sekcji mógłby być w H2 zamiast H3.
  3. Strony kategorii np. http://bikeground.pl/porady/ powinien wyglądać jak treść artykułu. Nagłówek H1. Dlaczego tutaj nie używasz tagu article?

Jak widzicie, problem istnieje i nie dla wszystkich jest jasne co, i jak używać. Sama specyfikacja HTML5 opisuje dużo więcej nowych tagów HTML jakie można użyć na stronie. Jest tego naprawdę dużo. Zrozumienie tego trochę czasu zajmie, ale dzięki temu Twój kod strony będzie łatwiejszy do ogarnięcia.

_________

Jeśli profesjonalnie zajmujesz się SEO i chciałbyś wziąć udział w projekcie "Pytań do eksperta" jako specjalista, odpowiadający na kwestie interesujące użytkowników - napisz do nas!