4 meta tagi, które odgrywają kluczową rolę w SEO

Podstawa dobrego SEO? Skuteczna „komunikacja” z algorytmami Google. Im precyzyjniejsze informacje o stronie dostaną roboty wyszukiwarki, tym lepiej ją zaindeksują. Właśnie w tym celu stosuje się meta tagi. Sprawdź, które z nich są najważniejsze z perspektywy pozycjonowania strony.

Meta tagi, czyli co?

Meta tagi to znaczniki w kodzie strony. Są przeznaczone przede wszystkim dla robotów Google oraz przeglądarek webowych. Słowo „meta” w nazwie wskazuje, że są to „ukryte” dane dotyczące samego serwisu. Informują one crawlery przede wszystkim o tym:

czego dotyczy podstrona,

jak ją czytać,

kto powinien ją zobaczyć.

Zestaw meta tagów oraz przypisanych im dyrektyw jest spory. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób je przygotować, aby wspomogły prawidłową indeksację strony.

Uwaga! Chociaż te pojęcia są często mylone – nie należy utożsamiać znaczników „meta” z innymi tagami HTML. Oznaczenia takie jak np. znaczniki nagłówków treści Hx czy atrybuty „alt” dla obrazów oczywiście również są istotne dla SEO. Nie znajdują się one jednak w sekcji „Head” kodu, więc nie można ich określać mianem meta tagów.

Meta tagi ważne dla SEO to…

Które meta tagi są najważniejsze z perspektywy SEO? Oto lista tych kluczowych.

1. Meta title

Tag title jest ważny zarówno z uwagi na wpływ na SEO, jak i w kontekście komunikacji z użytkownikami. Znacznik

Z tego względu tekst meta title musi być atrakcyjny dla użytkownika, a jednocześnie zawierać odpowiednio dobraną frazę kluczową. Co jednak istotne, wdrożenie przez Google polityki E.A.T. sprawiło, że nie ma konieczności wrzucania słowa kluczowego w formie „exact match”. Najważniejsze, aby: 

każdy przygotowany nagłówek był unikalny, a jednocześnie zwięźle i precyzyjnie opisywał zawartość zakładki;

treść meta title miała ok. 50-60 znaków;

słowo kluczowe znalazło się jak najbliżej początku tekstu, ale w naturalny sposób.

W meta tagu warto też zastosować nazwę marki – to ważny komunikat dla robotów Google.

2. Meta description

To kolejny tag, który jest widoczny dla użytkowników w SERPach i, przynajmniej w jakiejś części, w postach w mediach społecznościowych itp. Powinien zawierać opis zawartości podstrony. Z technicznego punktu widzenia może mieć mniejsze znaczenie dla pozycjonowania niż title, ale właściwe przygotowanie treści pomaga zwiększyć liczbę kliknięć w link do pozycjonowanej strony. Stanie się tak pod warunkiem, gdy description:

będzie napisane „reklamowym” językiem – tak, aby przyciągnąć uwagę użytkownika i zachęcić go do kliknięcia (istotne jest np. zastosowanie dobrego CTA, czyli call-to-action);

będzie zawierać frazę kluczową, najlepiej taką samą jak w title – zostanie ona pogrubiona na stronie z wynikami wyszukiwania Google, co także podniesie widoczność serwisu.

A co z długością? Najczęściej rekomendowana jest ta w granicach 150-160 znaków ze spacjami. Można jednak pokusić się o rozszerzenie tego tagu o tzw. meta tip. To dodatkowe informacje o zawartości zakładki, które mogą się przydać crawlerom do indeksacji. Przykładowo:

zakładka produktowa w sklepie internetowym może mieć description wzbogacone o informację o cenie czy kraju pochodzenia towaru (w zależności od kategorii, do której się on zalicza);

podstrona, na której znajduje się artykuł naukowy, warto wzbogacić meta description z danymi o dacie publikacji i nazwisku autora.

3. Meta tag robots

„Robots” to meta tag, który precyzyjnie określa to, czy i w jaki sposób strona internetowa ma zostać zaindeksowana przez crawlery Google. Wskazuje na to zastosowana w kodzie dyrektywa. Najpopularniejsze to:

all – wskazująca na brak ograniczeń odnośnie do indeksowania i wyświetlania;

noindex – niepozwalająca na wyświetlanie strony w SERPach;

nofollow – nakazująca botom niekorzystanie z linków na stronie;

none – stanowiąca odpowiednik noindex i nofollow;

noarchive – zabraniająca archiwizowania strony w pamięci podręcznej, nie ma więc możliwości wyświetlenia jej kopii;

nosnippet – nie pozwalająca na wyświetlanie w SERPach krótkiego fragmentu treści ze strony albo podglądu filmu, który miałby odpowiadać na zapytanie odbiorcy;

indexifembedded – stosowane w połączeniu z dyrektywą noindex; pozwala na indeksowanie strony przez Google, jeśli jest ona osadzona na innej witrynie przy pomocy tagu iframes;

unavailable_after:[data/godzina] – zapobiegająca wyświetlaniu strony w wynikach po określonym czasie; może to być przydatne, jeśli treść zakładki ulegnie zdezaktualizowaniu.

Co istotne, można stworzyć zarówno ogólny tag „robots” – skierowany do wszystkich botów, jak i bardziej precyzyjne – zaadresowane do konkretnego. Przykładowo można użyć określenia „Googlebot” – wówczas dyrektywy będą miały zastosowanie wyłącznie do robotów Google.

Dobre praktyki w tym zakresie to:

wyłączenie z indeksacji podstron, które są niekompletne, a także nieistotne z punktu widzenia marketingowego (np. zakładki z regulaminem RODO itp.);

nieprzesadzanie z restrykcjami – zbyt intensywne stosowanie dyrektyw ograniczających może zaburzyć proces prawidłowej indeksacji zamiast mu pomóc.

4. rel=”canonical”

Powyższy link tag wskazuje robotom wyszukiwarki, którą wersję strony uznajesz za najważniejszą i przeznaczoną do indeksacji. Stosuje się go wówczas, gdy ta sama witryna jest dostępna za pośrednictwem kilku domen. Chroni przed uznaniem strony dostępnej pod jedną z domen za duplicate content, a także przed zamieszaniem w wynikach wyszukiwania. Wyszukiwarki będą prezentować w SERP-ach rekordy z witryny, którą wskażesz jako „kanoniczną”.

Umiejętne wykorzystanie powyżej opisanych tagów pozwala wzmocnić potencjał SEO strony i uniknąć błędów przy jej indeksacji przez roboty wyszukiwania. Warto więc uważnie nimi zarządzać, aby osiągać jak najlepsze rezultaty pozycjonowania.