Jak podaje zespół Google Maps, z początkiem maja tego roku z polskich dróg znikną wszystkie samochody zajmujące się rejestrowaniem zdjęć dla usługi Google Street View.

samochod google maps
Samochód Google Maps – Google Street View Polska

Jako oficjalne powody wycofania tych pojazdów z terenu całej Polski Google podaje:

  • niedokładne oznakowanie dróg oraz ogólny problem z zasięgiem GPS na terenach podmiejskich – co według Google powadziło do częstego gubienia drogi przez ekipy Google Maps i znacznego zwiększenia kosztów,
  • niezwykle zły stan dróg – co według Gogole prowadzi do nadmiernego zużywania się zawieszenia pojazdów Google Street View i zwiększenia częstotliwości wizyt w warsztatach samochodowych nawet o 65%.

W niektórych przypadkach czynniki te przyczyniały się do zwiększenia kosztów eksploatacji pojazdów (części i paliwa), nawet o 120% w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej. Najwyraźniej utrzymywanie aut i załóg Google Maps Polska stało się dla giganta nieopłacalne i zbędne.

Dobrą informacją jest to, że Google nie zamyka usługi Google Stret View Polska całkowicie. Nadal będzie ona dostępna dla polskich użytkowników. Jeśli chodzi jednak o aktualizacje map Street View, to będą one dostępne tylko w wybranych miastach. Cześć nakładów, które przeznaczone były na utrzymywanie floty samochodów przeniesionych zostanie na projekt GANT - Google Ant (z ang.: Mrówka Google).

Projekt zakłada rejestrowanie najważniejszych i najruchliwszych ulic wybranych miast w Polsce. Zdjęcia nie będą jednak, jak wcześniej robione z dachów samochodów Google, ale z wykorzystaniem „Mrówek Google”, czyli mobilnych kamer Google zamieszczonych na plecach pracowników i wolontariuszy Google. Pierwsze tego typu mobilne „Mrówki Google” można spotkać już na ulicach największych miast Polski.

Google ant
Google Ant podczas pracy – Rynek Rzeszów, zdjęcie czytelnika.

Z relacji czytelników wiemy również, że w niektórych miastach spotkać można nowe, bardziej ekonomiczne i zmotoryzowane jednostki Google:

google ant rower
Google Ant rower – Kraków

Google poinformowało jednocześnie o tym, że rekrutacja na nowe stanowiska pracy związane z projektem GANT rozpocznie się w ciągu najbliższych 2 tygodni. Projekt ten już teraz cieszy się niezwykłą popularnością wśród studentów, którzy widzą w nim świetny sposób na zarobek.