Najwygodniejszą formą prezentowania zbiorów danych są tabele, które pozwalają na ich przedstawianie w sposób zrozumiały i stosunkowo przejrzysty. Od blisko ponad roku można było zaobserwować pojawianie się tabel na tak zwanej "pozycji 0" w wynikach wyszukiwania.

Niestety wygenerowanie tabeli w wyszukiwarce było stosunkowo trudne. Działo się tak głównie ze względu na brak oficjalnych wytycznych dot. tego jak je tworzyć i czym oznaczać.

Przyjęło się nawet, że najczęstszą formą tabel prezentowanych w wynikach wyszukiwania, były te składające się z 3 kolumn i pogrubionego pierwszego wiersza, Czyli na wzór np. tej:

tabela

Wygląda na to, że osoby zajmujące się optymalizacją stron internetowych mają ten problem z głowy. Google przyznaje, że wykrycie tabeli w treści jest dla nich trudne i skomplikowane, dlatego postanowiono usprawnić ten proces.

W oficjalnej bazie danych strukturalnych Google umieszczony został nowy typ danych o nazwie "Datasets", element ten został dodany również do biblioteki serwisu Schema.org.

Są to nowe znacznik, które dedykowane są oznaczaniu zbiorów danych. Ich odpowiednie wykorzystanie pozwoli nie tylko na lepsze zrozumienie typu i formy prezentacji treści przez Google, ale również usprawni proces generowania i wyświetlania ich bezpośrednio w w wynikach wyszukiwania - w tym w formie tabel. Oczywiście tylko dla stron, które z owych oznaczeń skorzystają.

Pełna dokumentacja techniczna dostępna jest pod linkami: 
https://developers.google.com/search/docs/data-types/dataset
https://schema.org/Dataset

Źródło:.https://www.searchenginejournal.com/google-rolls-out-new-markup-for-displaying-data-tables-in-search-results/263837/