Wczoraj, 18  listopada, Google ogłosiło informację na temat tego, że rozpoczyna indeksowanie zawartości aplikacji mobilnych, które nie posiadają swoich stron internetowych i nie występują fizycznie pod adresem www. Dotychczas Google indeksowało treści w aplikacjach mobilnych, ale tylko takich, które dodatkowo posiadały swoje fizyczne odpowiedniki pod adresem url.

Indeksacja zawartości aplikacji mobilnych pozwoli na ich otwarcie bezpośrednio z wyszukiwarki Google lub przeglądarki Chrome zainstalowanej na urządzeniu mobilnym. W wynikach wyszukiwania zaczną pojawiać się odnośniki do treści aplikacji dostępnych zarówno dla systemu Android, jak i iOS.

Aby wyświetlać dane na telefonie, użytkownik musi posiadać zainstalowaną aplikację odpowiedzialną za wyświetlanie danych w swoim urządzeniu mobilnym (aplikację dostarcza Google) lub musi korzystać z przeglądarki Chrome, będąc tym samym zalogowanym na koncie Google, tutaj jednak przedstawiona zostanie mu specjalnie przygotowana wersja treści.

W przypadku braku zainstalowanej aplikacji odpowiedzialnej za wyświetlanie danych aplikacji, dane mają być przekazywane za pomocą technologii strumieniowania danych. Oznacza to, że będziemy mogli korzystać ze specjalnie zestreamowanej wersji aplikacji, co pozwoli nam np. na kupno biletów lotniczych bezpośrednio z wyszukiwarki Google, bez potrzeby instalowania dodatkowych aplikacji. Treści prezentowane przy pomocy technologii streamingu mogą przedstawiać różne fragmenty treści w oparciu o formę i rodzaj zapytania.

Podczas korzystania z „mobilnej wersji” aplikacji przygotowanej przez Google, użytkownik zostanie o tym poinformowany poprzez wyświetlenie buttonaStream”, w którego kliknięcie skutkować będzie przeniesieniem do karty aplikacji Google.

Aby w pełni korzystać z zapowiedzianej funkcjonalności niezbędne jest zainstalowanie aplikacji Google. Aplikacja nie działa obecnie na tabletach, a do funkcjonowania na smartfonach niezbędny jest Android w wersji Lollipop.

Google podaje, że na dzień dzisiejszy dysponuje blisko 100 bilionami głębokich linków do popularnych aplikacji mobilnych w swoim indeksie. W ciągu najbliższych dni w wynikach wyszukiwania zaczną pojawiać się pierwsze wyniki tych zmian.

Na temat indeksowania aplikacji w wyszukiwarce przygotowana została odpowiednia dokumentacja techniczna: https://support.google.com/googleplay/android-developer/answer/6041489?hl=pl

Źródło informacji: http://venturebeat.com/