Jakiś czas temu Google informowało o tym, że schema.org jest bardzo ważna, a strony będące tzw. „doorway pages” są złe i będą karane. Na konkretne działania nie musieliśmy czekać długo.

wykres MozCast

Jak informuje SearchEngineLand, pracownik Google oficjalnie potwierdził, że w połowie grudnia rozpoczęła się aktualizacja algorytmu, a „przeliczanie” wyników wyszukiwania nadal trwa.

Aktualizacja, która rozpoczęła się najprawdopodobniej około 14 grudnia, początkowo testowana była tylko w US, a dopiero kilka dni później rozpoczęto jej wdrażanie w innych krajach. Na chwilę obecną duże zmiany w wynikach wyszukiwania zaobserwowano w krajach takich jak: Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Australia i Hiszpania.

Analitycy informują, że największe zmiany w pozycjach stron, widoczne są w chwili obecnej w mobilnych wynikach wyszukiwania. Według SearchMetrics na widoczności znacząco straciły również strony, które nie posiadają wdrożonych znaczników Schema.org.

Ze względu na to, że wdrażanie algorytmu nadal trwa, wyciągnięcie jednoznacznych wniosków już teraz jest trudne. Na chwilę obecną pozostaje nam czekać, aż zakończy się tzw. „roll up” we wszystkich krajach.

Patrząc na pozycje stron, wydaje mi się, że aktualizacja nie została wdrożona jeszcze w Polsce.