Podobne produkty w Google Grafika

Google wdraża nową funkcjonalność w Google Grafika na urządzeniach mobilnych. Podczas wyszukiwania zdjęcia np. torebki, po kliknięciu w jego szczegóły Google prezentuje nową karuzelę, zawierającą podobne produkty.

Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, szczególnie dla branży odzieżowej. Od teraz oprócz oglądania zdjęć, będziemy mogli bardzo wygodnie przejść z wyszukiwarki grafik bezpośrednio do karty produktowej w sklepie oferującym dany produkt. Możecie zobaczyć to na żywo wpisując na urządzeniu mobilnym "designer handbags" a następnie klikając w zdjęcie produktu.

podobne produkty

podobne produkty w google grafika

Aby pojawiać się w karuzelach produktów polecanych koniecznie należy oznaczyć produkty w swoim sklepie przy pomocy danych strukturalnych, np. z schema.org - Product

Źródło: https://webmasters.googleblog.com/2017/04/similar-items-rich-products-feature-on.html

Submit URL dostępne bezpośrednio w wyszukiwarce Google

Jak zapewne każdy seowiec wie, Google udostępnia narzędzie pozwalające na szybszą indeksację adresów URL. Obecnie swoje URL'e można było zgłaszać tutaj: https://www.google.com/webmasters/tools/submit-url

Naman Dwivedi za pośrednictwem swojego Twittera udostępnił zrzut ekranu, w którym Google umożliwiło mu zgłoszenie adresu URL bezpośrednio z wyników wyszukiwania. Formularz zgłoszenia pojawił się po wpisaniu słów "submit URL to Google".

google sumit url to serps
źródło: Naman Dwivedi Twitter

Mi osobiście nowa opcja zgłaszania adresów jeszcze się nie pojawia, ale być może trzeba poczekać na to jeszcze parę dni.

Indeksowanie strony w narzędziu do testowania optymalizacja mobilnej 

Indeksacja serwisu jest od niedawna dostępna również w narzędziu "Test optymalizacji mobilnej" - testującym dostosowanie serwisu do urządzeń mobilnych.

Po przeprowadzeniu badania optymalizacji, serwis można zgłosić do Google bezpośrednio z karty wyniku testu poprzez kliknięcie w "Prześlij do Google":

test optymalizacji mobilnej zglaszanie google

Przycisk ten działa zaskakująco sprawnie, zgłoszona przeze mnie strona pojawiła się w indeksie zaledwie po kilkunastu sekundach. Należy jednak tutaj doliczyć czas oczekiwania na wykonanie analizy przez narzędzie. W przypadku starego narzędzia do zgłaszania stron do indeksu, indeksacja czasami trwa nawet kilkadziesiąt minut.