Google udostępniło zaktualizowany dokument dot. wytycznych dla moderatorów treści (tzw. Google Raters) w naturalnych wynikach wyszukiwania. Jak można przeczytać na blogu Google, wytyczne bardzo szybko ulegają zmianom, dlatego aktualizowane są zbiorczo, raz na jakiś czas.

Aktualizacje dokumentu tworzone są z powodu zmian w samej wyszukiwarce, jak i na stronach internetowych w niej występujących. Wcześniejsza wersja została streszczona na blogu Lexy: 1 część i 2 część wpisu.

Google informuje, że dokument został w pełni zaktualizowany, znalazły się w nim między innymi zmiany adaptacyjne dot. „mobilnego Internetu”, który w ostatnim czasie rozwija się bardzo dynamicznie. Zmiany te mają pozwolić Google Raterom oceniać trafność i jakość wyniku wyświetlonego dla użytkowników korzystających z urządzeń mobilnych. Do dyspozycji wymieniono 5 ocen opisanych poniżej, a w wyjątkowych przypadkach można przyznać ocenę pośrednią:

Oceny wyników mobilnych

Dokument z pewnością przyda się webmasterom, pozwoli zrozumieć, w jaki sposób moderatorzy treści je oceniają oraz jak budować strony przyjazne dla użytkowników (desktopowych oraz mobilnych) i wyszukiwarki Google – co w przypadku ciągłych aktualizacji Pandy jest punktem bardzo ważnym.

Pełna wersja dokumentu pdf dostępna jest pod adresem: http://www.google.com/insidesearch/howsearchworks/assets/searchqualityevaluatorguidelines.pdf