Bez względu na to, czy na naszą domenę został nałożony filtr za linki przychodzące, czy jedynie chcemy podjąć działania zabezpieczające przed nim, niezbędna będzie szczegółowa analiza linków. Ta natomiast jest możliwa dzięki narzędziom do analizy linków przychodzących, w tym MajesticSEO. 

W pierwszej kolejności należy zacząć od pobrania tych danych bezpośrednio z narzędzi dla webmasterów, z zakładki Ruch związany z wyszukiwaniem -> Linki do Twojej witryny.

Linki do Twojej witryny

Następnie, po kliknięciu "Więcej", należy kliknąć "Pobierz najnowsze linki" i zapisać plik.

Pobierz najnowsze linki

Aby mieć pełny obraz profilu linków do strony, należy uzupełnić te dane danymi z innego źródła. Do dyspozycji mamy m.in.:

W dzisiejszym wpisie skupimy się na pierwszym z narzędzi, czyli Majestic. Dawniej narzędzie to umożliwiało bezpłatne wygenerowanie raportu dla zweryfikowanych. Aktulanie jednak niezbędny jest płatny pakiet. Różnica pomiędzy domenami zweryfikowanymi i niezweryfikowanymi jest taka, że raporty wygenerowane dla tych pierwszych nie pobierają nam miesięcznych zasobów, jakie opłacamy w ramach subskrypcji.

WERYFIKACJA DOMENY

W pierwszej kolejności należy przejść na stronę www.majesticseo.com/webmaster-tools i tam wpisać adres strony, następnie klikając "Verify". Pojawią się dostępne metody weryfikacji.

Metody weryfikacji domeny w Majestic SEO

Do wyboru są 3 metody weryfikacji:

  • dodanie metatagu;
  • wgranie pliku na serwer;
  • weryfikacja przez narzędzia dla webmasterów - ta metoda weryfikacji ma ograniczenia polegające na tym, że na darmowym koncie Majestic, można w ten sposób zweryfikować tylko 1 konto narzędzi dla webmasterów. Do weryfikacji większej liczby kont, niezbędny jest płatny pakiet, jednak na potrzeby analizy 1 strony nie jest on potrzebny.

Wybierając weryfikację przez narzędzia dla webmasterów, należy kliknąć przycisk poniżej i potwierdzić dostęp aplikacji do tych danych.

Zakończenie weryfikacji własności domeny

Potwierdzenie dostępu do konta

TWORZENIE RAPORTU

Na stronie głównej należy wpisać adres strony, a następnie wybrać przycisk "Create Report".

Tworzenie raportu w Majestic SEO

Tam do wyboru mamy zaawansowane opcje, w tym m.in. możliwość wyboru, czy do raportu mają zostać pobrane dane historyczne, czy aktualne, rodzaj raportu, a także czy ma on zostać wygenerowany dla całej domeny z subdomenami, tylko konkretnej subdomeny, lub wskazanej podstrony. Oto przykładowe ustawienia raportu.

Tworzenie raportu z linków w Majestic SEO

Pozostaje już tylko kliknąć przycisk "Create Report" widoczny na powyższym obrazku, oraz poczekać na pobranie wszystkich danych.

Tworzenie raportu z linków

Klikamy na wybraną domenę i możemy albo przejrzeć wszystkie dane przez stronę, albo przygotować pkik do pobrania - w drugim przypadku klikamy link "download" i "prepare download". W zakładce Downloads pojawi się plik do pobrania. Po jego pobraniu należy go rozpakować i otworzyć w arkuszu kalkulacyjnym. Oto fragment danych, jaki w rezultacie otrzymamy.

Raport z linków przychodzących

Plik ten składa się z 18 kolumn, w tym m.in.:

  • Target URL - adres strony docelowej;
  • Source URL - adres strony z linkiem;
  • Anchor Text - anchor linka.

Dane te należy połączyć z tymi pobranymi z narzędzi dla webmasterów i przejść do ich analizy.