Domeny przekierowujące na nową stronę powinny być aktywne przez minimum 12 miesięcy. Takie rozwiązanie zasugerował podczas jednego z hangoutów John Mueller z Google.

przekierowanie 301

Swoją wypowiedź uzasadnił tym, że Google potrzebuje od 6 miesięcy do roku, by w pełni zauważyć przeniesienie strony na nowy adres. Dodał również, że wielu użytkowników może korzystać ze starego adresu witryny i brak przekierowania w tym wypadku oznaczałby brak dostępu do serwisu - trafialiby na stronę zwracającą błąd 404 lub informację o zaparkowanej domenie. A takiej sytuacji z pewnością nie można by uznać jako "przyjaznej dla użytkownika".

Zapytany o możliwość pozostawienia przekierowania 301 na zawsze, John Mueller odpowiedział, że oczywiście można zastosować tę metodę, choć nie jest to rozwiązanie idealne. Po 12 miesiącach Google będzie już pamiętać, że strona została przeniesiona na stałe, a nowe linki pozyskane dla serwisu, również wskazywać będą na nową domenę. Dopytany o tę kwestię raz jeszcze odparł, że Google nie ma nic przeciwko, aby przekierowanie 301 pozostawić aktywne na znacznie dłuższy okres, niż dwunastomiesięczny.