Pisałem już o tym jak wdrożyć AMP w serwisie oraz jakie dało mi to efekty. W tym, krótkim artykule przedstawię wam jak wyłączyć technologię AMP, aby pozbyć się jej ze swojej strony WWW i nie utracić tym samym ruchu.

Samo pozbycie się technologi jest stosunkowo proste, aczkolwiek w dużym stopniu zależy to od tego w jaki sposób została wdrożona (a sposobów jest kilka). Finalnie jednak można pozbyć się jej właściwie bez strat w ruchu organicznym, niedużym kosztem.

Jak usunąć AMP ze strony?

Jeśli chodzi o Wordpress'a wystarczy dezaktywować wtyczkę AMP i zadbać o przekierowania. Ja sam wykorzystałem do przekierowań wtyczkę Mediavine AMP Redirect - niestety wykonała ona przekierowania 302 a nie 301. Po mimo to, efekt był i tak idealny.

W dedykowanych systemach musimy usunąć podstrony dedykowane AMP, pozbyć się odesłań do nich (np. przez rel="amphtml") z sekcji head serwisu. A następnie zadbać o przekierowania.

Czyli tak naprawdę musimy przywrócić "wersję serwisu" z przed wdrożenia tej technologii oraz zadbać o przekierowania.

Klucz do zachowania ruchu podczas usuwania AMP

Kluczem do zachowania ruchu jest tutaj wykonanie przekierowań 301, ze wszystkich adresów URL podstron AMP na ich standardowe odpowiedniki.

Wdrożenie i usunięcie AMP

Po skutecznym wdrożeniu AMP, Google zaindeksowało wszystkie dostępne podstrony w wersji AMP i następnie podmieniło je w mobilnych wynikach wyszukiwania z tymi standardowymi. Aby nie dopuścić do nagłego wzrostu kopii podstron lub błędów 404 po usunięciu AMP, musisz zadbać o przygotowanie listy przekierowań i wdrożyć je bezpośrednio po usunięciu / wyłączeniu AMP. Uchroni Cię to przed karami za DC lub utratą ruchu ze względu na 404.

Jak zrobić to krok po kroku:

  1. Zbierz wszystkie adresy URL wersji z AMP.
  2. Zbierz wszystkie adresy URL wersji bez AMP.
  3. Stwórz w oparciu o pkt. 1 i 2 listę do przekierowań w formie: URL podstrony z AMP > URL podstrony bez AMP.
  4. Przygotuj odpowiednią regułę / reguły (np. w .htaccess) odpowiadające za przekierowanie przez 301 wszystkich adresów URL z AMP na te bez AMP. Przekierowania tworzymy w formie 1 do 1. Czyli każdy adres URL z AMP ma przekierowywać na swój odpowiednik bez AMP.
  5. Usuń odwołania do AMP z kodu serwisu (sekcja head).
  6. Usuń wersję URL stron z AMP.
  7. Umieść plik z przekierowaniami na serwerze.
  8. Czekaj na podmianę adresów URL.

W moim przypadku Google już po paru godzinach zaczęło usuwać oznaczenia AMP z wyników wyszukiwania, a po jednym dniu podmieniło prawię połowę adresów URL na te wskazane w przekierowaniu.

Finalnie w ciągu paru dni pozbyłem się podstron AMP z indeksu prawie w 100%.
Dzięki wykonaniu przekierowań 301, nie straciłem ani pozycji, ani ruchu. Standardowe adresy zwyczajnie podmieniły się z tymi nowymi.