Jak wszyscy dobrze wiemy, szybkość ładowania stron jest bardzo ważna. Jakiś czas temu przeprowadzałem test związany z wdrożeniem AMP w serwisie, który miał na celu sprawdzenie tego, jak zwiększy się szybkość strony na urządzeniach mobilnych i jaki będzie to miało wpływ na użytkowników z nich korzystających.

Wdrożenie tej technologi co prawda znacząco poprawiło czas wczytywania się serwisu, jednak negatywnie wpłynęło na całość ruchu i zachowań użytkowników. Dlatego zdecydowałem się z tego wycofać i wyłączyć AMP, wracając do wolniejszego i responsywnego serwisu.

Szukając sposobu na przyśpieszenie serwisu do głowy przyszły mi 2 pomysły:

  1. optymalizacja kodu i szablonu serwisu,
  2. zakup nowego lepszego serwera z dyskiem SSD.

Z uwagi na to, że optymalizacja kodu zajęłaby mi stosunkowo dużo czasu, wybrałem prostszą opcję. Czyli migrację na hosting z dyskiem SSD. Założyłem, że migracja usprawni przede wszystkim szybkość wczytywania zasobów, w tym głównie obrazków co powinno pozwolić na nieco szybsze ładowanie się stron.

Migracja na hosting z dyskiem SSD?

Dotychczas testowany serwis utrzymywałem na współdzielonym hostingu z zwykłym dyskiem HDD. Z uwagi na coraz niższe ceny dysków SSD i ich coraz większą popularność postanowiłem przenieść serwis na taki własnie hosting i zebrać dla was dane pokazujące jak konkretnie wpłynęło to na szybkość serwisu.

Finalnie przeniosłem 2 serwisy internetowe. Jeden z nich to klasyczny serwis z artykułami, drugi to spory one-page (strona firmowa) z dużymi zdjęciami w tle.

W przypadku pierwszego serwisu (z artykułami) skok prędkości nie jest powalający. Nie ma tutaj dużych zdjęć, tylko miniaturki, które ze względu na mały rozmiar i tak ładują się szybko. Finalnie wchodzą na stronę po migracji, mimo to zauważalne jest szybsze wczytywanie się treści oraz miniatur dla wpisów. 

Skok prędkości ładowania serwisu widoczny jest szczególnie w przypadku tego drugiego - przeniesienie serwisu (strony firmowej), który posiada w tle strony 5 zdjęć w wysokiej rozdzielczości. Przeniesienie serwisu na SSD znacząco przyśpieszyło ładowanie i wyświetlanie zdjęć. Co finalnie wpłynęło na szybsze wczytanie całego serwisu i ogólne odczucia użytkowników.

Jeśli chodzi o dane z serwisów takich jak GTmetrix.com czy Pingdom.com - tutaj nie zmieniło się praktycznie nic w obu serwisach. Nie optymalizowałem kodu, nie zmniejszałem liczby requestów itp., więc ocena moich serwisów zmieniła się tylko o parę procent w górę.

Interesująco prezentują się natomiast wyniki z PageSpeed Insights. Tutaj zmiana hostingu pozwoliła na zdobycie większej ilości punktów.

PageSpeed Insights HOSTING TRADYCYJNY vs SSD:

Strona główna HDD:

Strona główna SSD:

 

Podstrona serwisu HDD:

Podstrona serwisu SSD:

Podsumowując

Ogólnie rzecz biorąc, migrację na hosting z dyskiem SSD oceniam na plus. Całość zajęła mi około 30 minut - przeniosłem bazę, pliki i przekierowałem DNSy domeny, a następnie poczekałem na samoistne odświeżenie stref DNS.

Dzięki temu uzyskałem znacznie lepsze czasy wczytywania plików - szczególnie tych dużych (zdjęcia), a więc i zwiększyła się szybkość ich ładowania. Przy okazji serwisy uzyskały lepsze oceny w PSI (może to wynikać jednak zwyczajnie z lepszej konfiguracji nowego hostingu).