W dzisiejszym wpisie na swoim oficjalnym blogu, Google ogłosiło, że podejmuje szerokie działania mające na celu wsparcie Ukrainy podczas trwającej na terenie kraju wojny.

Zapewnienie to dotyczy zarówno działań związanych z cyberbezpieczeństwem, dostępem do rzetelnych informacji, ale także zapewnieniem bezpieczeństwa pracownikom z dotkniętego wojną regionu.

źródło: https://twitter.com/Google/status/1498712783914942470

Google informuje także o udzielonej pomocy finansowej w kwocie 15 mln dolarów, na którą oprócz datków i zbiórek składa się także 5 mln dolarów przeznaczonych na kredyty reklamowe dla zaufanych organizacji humanitarnych i pozarządowych, które pomagają uchodźcom w dotarciu do niezbędnej pomocy. 

Został także uruchomiony alert SOS, dzięki któremu uchodźcy szukający informacji na temat dróg ewakuacji zostaną skierowani do zaufanych źródeł ONZ pomagających w ucieczce i dostarczających niezbędnych informacji. 

Działania podjęte przez Google dotyczą także tymczasowego wyłączenia niektórych funkcji Google Maps na terenie Ukrainy. Niedostępne będą m.in. informacje o zagęszczeniu ruchu samochodowego i ruchu ludności  w oznaczonych na mapach lokalizacjach. W Google Maps będą także oznaczane punkty pomocy dla uchodźców.

Google deklaruje, że w ciągu ostatnich kilku dni usunęło ze swoich platform setki kont i tysiące filmów naruszających zasady serwisu i szerzących fałszywe informacje na aktualnej sytuacji na Ukrainie. Filmy z serwisu YouTube powiązane z takimi źródłami zostały zdemonetyzowane. Podjęto także wzmożone działania mające na celu wykrywanie i blokowanie działań hakerskich i dezinformacyjnych. Zwiększony został także poziom zabezpieczeń kont Google.

Zapewniając o wsparciu dla pracowników z regionu dotkniętego konfliktem, Google deklaruje wsparcie w sankcjonowaniu rosyjskich podmiotów, w tym m.in. blokadą Google Pay na wybranych obszarach. Biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia dostępu do rzetelnych informacji, Google zdecydowało o utrzymaniu działania swojej wyszukiwarki, serwisu YouTube oraz Google Maps na terenie Rosji. Warto zwrócić także uwagę, że mogą to nie być ostatnie kroki Google w tej sprawie.

Źródło: https://blog.google/inside-google/company-announcements/helping-ukraine/