I straszy ręcznymi karami za linki z nich.

W sieci istnieje wiele darmowych i gotowych widgetów - od prostych liczników odwiedzin po bardziej rozbudowane skrypty. Wszystkie z nich można zamieścić na swojej stronie, w zamian za umieszczenie pod nimi / w nich linka zwrotnego do stron ich twórców - link ten bardzo często znajduje się domyślnie już w kodzie. A część z nich owe linki ma nawet dość sprytnie ukryte. Bardzo często linki w widgetach to linki exact match (na dokładne słowa kluczowe). Jak można się domyślić linki te służą manipulacji Page Rankiem i pozycjami serwisów. W przypadku dużej popularności danego widgetu, jego Twórca w krótkim czasie może pozyskać bardzo dużo wartościowych linków.

W związku z tym, zespół Google wydał ostrzeżenie mówiące o tym, że wszystkie linki znajdujące się w widgetach powinny posiadać atrybut rel=”nofollow”.

widget z linkiem
źródło: Google webmasters central blog

Google upomina i informuje wszystkich webmasterów, którzy posiadają w widgetach na swoich stronach linki dofollow lub pozyskują tego typu linki do swoich serwisów, aby jak najszybciej zadbali o dodanie do nich atrybutu rel=”nofollow”. W przeciwnym razie, zespół do spraw spamu może podjąć ręczne działania przeciwspamowe wobec ich witryn.

Źródło: http://searchengineland.com/google-reminds-webmasters-widget-links-webmaster-guidelines-258393