To, że Polacy nie gęsi było wiadomo od XVI wieku, teraz będziemy mogli użyć naszego pięknego języka do rozmowy z asystentem Google.

Asystent Google został pokazany światu na konferencji Google w Mountain View w Maju 2016 jako część aplikacji Allo i inteligentnych akcesoriów domowych Google Home. Na początku oddzielnie był dostępny wyłącznie na smartfonach stworzonych przez Google, czyli PIXEL i PIXEL XL. Następnie był stopniowo wprowadzany na inne urządzenia i systemy. Od 16 stycznia nareszcie jest dostępny również w polskiej wersji językowej.

Alternatywa dla SIRI, z którą w naszym rodzimym języku nie porozmawiamy, pozwala na komunikację z posiadanym urządzeniem przez wydawanie komend głosowych takich jak:

  • OK Google, czy dzisiaj będzie padało?
  • OK Google, wyznacz najszybszą trasę do pracy.
  • OK Google, pokaż włoskie restauracje w okolicy.
  • OK Google, obudź mnie jutro o 7:00.

google-asystent-pogoda

Co ciekawe Asystent Google nie tylko zna język polski, ale również elementy naszej popkultury, ciekawostki związane z naszym krajem oraz lokalne tradycje, a nawet dowcipy (choć te bywają czasem suche).

google-asystent-zart

Ponadto Google przygotowało platformę Actions on Google, która umożliwia polskim firmom integrację z Asystentem. Dzięki temu polskie marki będą mogły komunikować się użytkownikami pomocnika Google.

Jak zapowiada Google Blog Polska, Asystent Google w języku polskim ma zostać udostępniony wszystkim użytkownikom smartfonów z Androidem od wersji 5 już w ciągu najbliższych tygodni. Wtedy również właściciele urządzeń marki Apple będą mogli pobrać aplikację z App Store.

Mam nadzieję, że wkrótce usłyszę konwersację z Asystentem Google na ulicy czy w hipermarkecie (oby nie w kinie podczas seansu) oraz, że w przyszłości odpowie na nurtujące pytania takie jak „W co się mam ubrać?” czy „Gdzie podziała się moja wypłata”.

 

Źródła:

https://polska.googleblog.com/2019/01/z-asystentem-google-mozecie-juz.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Google_Assistant