John Mueller, znany z udzielania wskazówek internautom w kontekście dobrych praktyk wg Google, zareagował na pytania o stosowaniu przekierowania 301 na nieaktywnych stronach (404) oraz w kwestii jak najszybszego wyindeksowania usuniętych stron.

 

W pierwszej kwestii, jeden z użytkowników Twittera wywołał do tablicy Johna z pytaniem jaki stosunek ma Google do stron, które stosują przekierowanie do swojej strony głównej w przypadku stron nieaktywnych. Użytkownik martwił się, że coraz więcej stron stosuję taką praktykę.

 

 

W odpowiedzi, John przyłączył się do dezaprobaty tego typu działań i stwierdził, że jest to mylące dla użytkowników. Jednakże, najpopularniejsza wyszukiwarka nie ma z tym problemu, ponieważ bezwzględnie potraktuje stronę z przekierowaniem 301 jako stronę z błędem lub nie znalezioną (404).

John poradził, aby poświęcić więcej czasu na stworzenie lepszej informacji o nieistniejącej lub błędnej stronie. Zwłaszcza, że nie ma zalet w praktyce stosowania przekierowania 301, które jest dedykowane sytuacjom w których domena jest przeniesiona na stałe na inny adres.

„301 informuje nas, że nowy URL zastąpił stary – incydentalnie może zdarzyć się potrzeba, aby stronę główną podstawić w miejscu nieaktywnej strony na twojej domenie. Oczywiście to nie dotyczyłoby przekierowania wszystkich usuniętych stron. Stosowanie 404 w odpowiednich sytuacjach jest poprawne i zalecane dobrym stronom WWW. ” – wyjaśnił Mueller w dalszej części dyskusji.

 

 

Odnośnie drugiej sprawy, przedstawiciel 30 osobowej firmy stworzył wątek na forum Google Webmaster Help w którym zapytał o to czy jest możliwość przyspieszenia procesu wyindeksowania z wyników wyszukiwania usuniętych stron.

John spieszył z pomocą odpisując, że jest alternatywna opcja, gdy masz wiele stron i nie masz czasu, aby każdą, pojedynczo wstawiać do Page Removal Tool. Tym sposobem jest stworzenie tymczasowej sitemapy zawierającej usunięte strony jako 404 lub z atrybutem noindex. To powinno wystarczyć, aczkolwiek należy pamiętać, aby po kilku miesiącach uaktualnić sitemapę.

 

Źródła:

https://productforums.google.com/forum/#!topic/webmasters/3m_GtWOkewI/discussion

https://twitter.com/JohnMu/status/1082565162597605377

https://www.seroundtable.com/301-404-pages-to-your-home-page-26923.html?fbclid=IwAR0uVBT7ICutleb9QI5Gbtc_SBWNRGZJSE_V9JRlOhnkFo2IJkyqgj95dsw