Na początku kwietnia informowaliśmy o problemach technicznych Google. Wtedy było to mnóstwo bezpodstawnie wyindeksowanych stron (które wciąż chyba nie do końca zostało w pełni poprawione). Tym razem w wynikach wyszukiwania możemy natknąć się na ścieżki nawigacji (ang. Breadcrumps) pokazujące nie ten kanoniczny adres URL co powinny. Wspomniane problemy techniczne dotyczą urządzeń mobilnych oraz prowadzą, choć incydentalnie, do uniemożliwienia indeksacji stron.

W tym wypadku Google nie kryło się z problemem, informacje o trwających pracach naprawczych opublikowano za pośrednictwem Twittera (@googlewmc).

 

 

Miło, że postanowiono poinformować użytkowników o problemie, jednakże na tym transparentność Google się kończy. Nie wiadomo, czy przez błąd użytkownicy przechodzą po kliknięciu w link na inną stronę niż powinni lub czy ujawnione w ciągu ostatnich tygodni problemy techniczne są powiązane ze sobą (możliwe, że próba naprawienia jednego błędu spowodowała kolejne).

Żeby sprawdzić czy problem dotyczy również Twojej strony skorzystaj z narzędzia do sprawdzania adresów URL w Search Console. Jeśli wprowadzony adres strony nie jest prawidłowy zdefiniuj stronę kanoniczną – Jak to zrobić dowiesz się z oficjalnych informacji od Google.
 

Źródło: https://www.seroundtable.com/google-selecting-unrelated-canonical-urls-bug-27479.html?fbclid=IwAR2QDX-M_PfRYNc14AJxQHlcZHoYyh2cE-cdWsd-OFXRTW2j_e-v_POCB-U