Coś się kończy, coś się zaczyna

Ze starej wersji Google Search Console zniknie opcja tworzenia zestawów, która dawała możliwość grupowania do 200 usług tworząc „zestaw usług”. Oficjalna informacja podana w sekcji Search Console - Pomoc w GSC zapowiadała koniec funkcji na koniec marca. Teraz już wiemy, że konkretna data to 28 marca 2019. Dla użytkowników wyświetlony został stosowny komunikat w kontach.

 

 

Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło

Google zastąpił opcje tworzenia zestawów w starej wersji nową funkcją o nazwie Domena dostępną w nowej wersji GSC. Usługa, zgodnie z komunikatem, „gromadzi wszystkie protokoły, subdomeny i ścieżki”, czyli nie ma potrzeby dodawania każdej wersji domeny – http i https, www i bez www itd.. Google zrobi to automatycznie.

 

Aby skorzystać z nowej funkcji musisz dowieść, że faktycznie jesteś właścicielem witryny za pomocą weryfikacji rekordów DNS. Oczywiście tylko wtedy, jeśli wcześniej weryfikowałeś/aś witrynę w inny sposób. Z funkcji Domena można także skorzystać tylko w odniesieniu to konkretnego rozgałęzienia domeny np. twoja-strona.pl/o-mnie/. Usługa nie jest obligatoryjna, można ją w dowolnym momencie usunąć.

 

 

Więcej informacji o usłudze jest dostępne w sekcji Search Console – Pomoc oraz w mailu od Google Search Console Team, który został przesłany do użytkowników.

 

Źródła: 

https://support.google.com/webmasters/answer/34592?hl=pl

https://support.google.com/webmasters/answer/6338828