John Mueller wypowiedział się niedawno na temat możliwości oszukania Googelbot’a  za pomocą automatycznie generowanych treści. Do takowych zalicza się również tłumaczenie narzędziami typu Google Translator bez nanoszenia poprawek. Wątek został poruszony podczas cyklu Google Hangout’u.

Tłumaczenie za pomocą Google Translator, choć wciąż niedoskonałe, staje się coraz lepsze. Choćby czytając opinie w Google Maps, gdyby nie dopisek „Translated by Google” w wielu przypadkach trudno byłoby określić, czy przekład jest autorstwa człowieka czy oprogramowania. Skoro tłumaczenia stają się coraz bardziej „ludzkie” to kopiowane treści zmienione przez oprogramowanie na tyle, aby zminimalizować uznanie za „duplicate content” (tzw. spin content) również.

Zgodnie z oficjalnymi wskazówkami, Google delikatnie mówiąc nie sympatyzuje z treściami stworzonymi przez oprogramowanie w celach osiągnięcia wysokich wyników w wyszukiwarce. Strona może zostać ukarana w przypadku gdy znajduje się na niej m.in.:

 

  • tekst przetłumaczony przez zautomatyzowane narzędzia i opublikowany bez wcześniejszego sprawdzenia przez człowieka
  • tekst wygenerowany przy użyciu technik automatycznego dobierania synonimów lub zaciemniania kodu

 

Jeden z uczestników sesji Google Hangout wytknął, że mimo tego zauważa wiele takich stron na wysokich pozycjach w wyszukiwarce. Na tej podstawie wysnuł wniosek, że Google nie dostrzega różnicy między tekstami tworzonymi automatycznie a tekstami napisanymi przez ludzi. O zdanie zapytał niezawodnego John’a Mueller’a.

John w odpowiedzi przyznał, że w takiej sytuacji Googlebot faktycznie może zostać sprowadzony na manowce. Ponadto, stwierdził, że należy zwrócić uwagę na szerszy kontekst stosowania automatycznie generowanego tekstu. Rzecz jasna, trudny do odróżnienia „spin content” stanowi problem dla Google. Natomiast, posiłkowanie się narzędziami do tłumaczenia na nowopowstałej stronie z zamierzeniem późniejszej weryfikacji już nie.

Rozmowa rozpoczęła się w 48 minucie Google Hangout:

 

 

 

Źródło: https://support.google.com/webmasters/answer/2721306?hl=pl