Źródła wygasłych domen

W pozycjonowaniu stron, niezależnie od trendów SEO, jednym z najważniejszych elementów pozostaje link. Bez mocnych linków, ciężko jest coś zdziałać w wynikach wyszukiwania, szczególnie przy dużej konkurencji.
Dobrym źródłem odnośników są strony zapleczowe z wartościowymi tekstami, postawione na domenach z historią. Takimi domenami mogą być wygasłe domeny, które nie zostały przedłużone przez poprzednich właścicieli. Ważne jest aby posiadały linki przychodzące oraz nie były zaspamowane. Skąd brać takie domeny? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w niniejszym wpisie.

Niedziałające linki wychodzące

Za pomocą crawlerów, takich jak poczciwy, darmowy Xenu możemy przeanalizować strukturę strony w poszukiwaniu niedziałających linków wychodzących, które będą zwracać błąd „no such host”.
Na początku należy pozyskać stronę lub strony, które chcemy przetworzyć. Mogą to być katalogi stron w których znajdują się linki do stron o interesującej nas tematyce np. biura rachunkowe. W celu ich pozyskania możemy ręcznie przejrzeć wyniki wyszukiwania Google wpisując zapytania typu:
  • "katalog stron" "biura rachunkowe";
  •  inurl:katalog "biura rachunkowe".
Oczywiście lepiej jest skorzystać z programu, który zautomatyzuje proces zbierania adresów.
Utworzoną listę miejsc, w których mogą znaleźć się linki do uwolnionych domen, dodajemy do Xenu. Dalsze kroki był już wcześniej opisywane przez SeoStation w artykule: Jak za pomocą Xenu znaleźć wygasłe domeny i zdobyć mocne linki.

Giełdy domen

Kolejny źródłem domen z historią są giełdy, takie jak After Market czy Premium.pl. Znajdziemy na nich oferty sprzedaży domen na zasadzie „kup teraz” lub z możliwością licytacji. Można na nich znaleźć perełki, jednakże ceny bywają na tyle wysokie, że często nie opłaca się ich kupować z myślą o zapleczu.

Listy z wygasłymi domenami

NASK na swojej stronie dns.pl publikuje codziennie listę domen usuniętych. Przeciętnie są to 3-4 tysiące adresów. Ręczna analiza tak dużej liczby domen jest w zasadzie niemożliwa. Na szczęście są narzędzia, które zrobią to za nas. Jednym z nich są StareDomeny.pl. Głównym założeniem serwisu jest dostarczanie wyłącznie wartościowych domen na potrzeby SEO. Adresy, które nie posiadają linków przychodzących (wg Majestic) nie są zachowywane w bazie.
Narzędzie oferuje dwa rodzaje list:
  1. listy usuniętych domen ze sprawdzonymi parametrami SEO;
  2. listę wolnych domen, gotowych do rejestracji.

Listy usuniętych domen

Serwis umożliwia pobranie list z ostatnich 30 dni, zawierających przetworzone zbiory usuniętych domen publikowanych przez NASK. System weryfikuje czy domeny nie zostały opłacone przez zapominalskich właścicieli oraz pobiera podstawowe dane z Majestic, Moz i Alexa. 
Przykładową listę można zobaczyć tutaj: https://staredomeny.pl/upload/przyklad-seo-2018-01-15.csv
Tak pozyskane domeny, możemy wstępnie przeanalizować w arkuszu kalkulacyjnym, aby następnie dokonać dokładniejszej weryfikacji profilu linków i ewentualnych spadków widoczności w wynikach wyszukiwania Google.
W dalszym kroku możemy skorzystać z przechwytywarki domen. Jednak tu trzeba liczyć się z dodatkowym kosztem w wysokości 20-60 zł za adres. Ewentualnie możemy poczekać 30-44 dni aż domena zostanie uwolniona, a w przypadku ciekawej domeny, dodatkowo modlić się żeby nikt nas nie wyprzedził ;)

Lista wolnych domen

Kluczową funkcjonalnością serwisu jest lista domen uwolnionych, którą możemy przeglądać i filtrować dane bezpośrednio w oknie przeglądarki internetowej. Dodatkowo istnieje możliwość pobrania aktualnej bazy w formie pliku CSV do samodzielnej obróbki.

Żeby znaleźć adresy o określonych parametrach, filtrujemy dane poprzez podanie np. minimalnej liczby domen linkujących (refDomains). Dla większej wygody przechodzimy w tryb pełnoekranowy klikając przycisk „Zmień widok”. Po otrzymaniu okrojonej listy w polu szukaj widocznym po prawej stronie wpisujemy słowo, dzięki któremu zawężamy wynik do domen o określonej tematyce. W moim przypadku jest to „restauracja”. Wyszukiwarka sprawdza nazwę domeny oraz meta title i description pobrane z Web Archive.

Klikając w przyciski przedstawione na powyższym zrzucie wybieramy, które kolumny(dane) mają się nam wyświetlić. Zaznaczam, aby narzędzie pokazywało daty pierwszej i ostatniej kopii z Web Archive oraz tytuł.

Sprawdzam wybrane parametry, ostatnią wersję strony w Web Archive oraz przyglądam się innym kopiom, żeby zweryfikować, czy nie było pod badanym adresem spamu, viagry itp.
Po wstępnej analizie w narzędziu StareDomeny.pl zalecam dokładniej się przyjrzeć profilowi linków w narzędziach: Majestic, Ahrefs, Seoprofiler.
Domeny zgromadzone w bazie są sprawdzane pod kątem dostępności co około 24 godziny. Dzięki temu mamy prawie 100% pewność, że czas poświęcony na analizę domen nie pójdzie na marne. Jest to najwygodniejsze źródło wygasłych domen, które w ciągu 3 miesięcy pozwoliło mi znaleźć kilkadziesiąt fajnych domen. Przy tym cena jest na tyle niska, że nie obciąży budżetu nawet najmniejszej agencji SEO.
 
Więcej o domenach pod strony zapleczowe pisaliśmy w tekstach: